Osiem godzin w przestrzeni kosmicznej dwóch astronautów z ISS

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dwaj astronauci z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spędzili w piątek 8 godzin w przestrzeni kosmiczneji naprawiając system chłodzenia stacji - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Naprawa zakończyła się sukcesem.

System był nieczynny od 2012 r. z powodu nieszczelności powodującej wyciek amoniaku pełniącego rolę chłodziwa. Od tego czasu stacja była chłodzona systemem zapasowym. Podejmowane kilkakrotnie próby usunięcia awarii nie przynosiły rezultatów.

Dopiero w maju 2013 r. poprzednicy obecnej załogi stacji zainstalowali nową pompę tłoczącą amoniak, co rozwiązało problem.

W piątek astronauci Scott Kelly i Kjell Lindgren napełnili amoniakiem główny system chłodzenia stacji i uruchomili go. Wyłączyli jednocześnie system zapasowy. Był to jeden z najdłuższych pobytów w otwartej przestrzeni kosmicznej astronautów z ISS.

Rzecznik NASA Dan Huot oświadczył, że nie planuje się już na bieżący rok dalszych "spacerów kosmicznych".

W styczniu przyszłego roku astronauci przystąpią do instalacji nowych węzłów cumowniczych przystosowanych do przyjmowania nowych statków kosmicznych opracowywanych przez koncern Boeing i firmę Space Exploration Technologies. Nowe statki mają m.in. odbywać loty komercyjne na orbitę okołoziemską. (PAP)

jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera