Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
17.10.2015 aktualizacja 17.10.2015

Rektorzy apelują o przeciwstawienie się mowie nienawiści

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Apel o przeciwstawienie się mowie nienawiści wystosowało do uczestników debaty publicznej Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. „Nie ma wolności słowa bez prawdy, ale wolność słowa nie zwalnia z odpowiedzialności za nie” - głosi apel.

Apel wystosowano podczas odbywających się na Politechnice Wrocławskiej obrad Prezydium oraz Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Jak powiedział na piątkowej konferencji prasowej przewodniczący KRASP, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Wiesław Banyś, rektorzy zrzeszeni w KRASP definiują mowę nienawiści nie tylko jako wypowiedzi oparte na nietolerancji, ksenofobii i rasizmie. „To dla nas szersze pojęcie. Rozumiemy je jako brak szacunku w każdej materii wobec swojego rozmówcy czy przekazywanie treści, które są nieprawdziwe. To się nasiliło zwłaszcza w kampanii wyborczej. Ale jesteśmy też głęboko zaniepokojeni tym, co się dzieje w internecie” - mówił Banyś.

Dodał, że środowisko akademickie musi zdecydowanie przeciwstawić się „fali nienawiści, pogardy i agresji”.

W apelu podkreślono, że KRASP zwraca się do wszystkich uczestników debaty publicznej o zdecydowane zapobieganie i przeciwstawianie się mowie nienawiści. „Wypowiedzi te, mające wpływ na kształt poglądów społecznych i wychowanie młodego pokolenia, muszą być wolne od języka nacechowanego wrogością, agresją i pogardą” - napisano.

Zwrócono również uwagę, że w ostatnim czasie mowa nienawiści zaskakuje skalą i natężeniem skrajnie złych emocji. „Głosy, które propagują nietolerancję i retorykę pogardy, które bazują na wrogości, ksenofobii, insynuacji, obraźliwych porównaniach i pomówieniach, przy równoczesnym braku argumentów i obiektywnych dowodów, muszą zostać wyeliminowane” - napisano w apelu.

Zaapelowano również do mediów o niekreowanie się w przekazie „sensacją” wynikającą z faktu posługiwania się mową nienawiści. „Niektórym uczestnikom dyskusji wydaje się bowiem ona jedynym sposobem +zaistnienia+ w życiu publicznym” - podkreślono.

„Nie ma prawdy bez wolności słowa. Nie ma wolności słowa bez prawdy, ale wolność słowa nie zwalnia z odpowiedzialności za nie” - napisali rektorzy zrzeszeni w KRASP.

Prof. Banyś poinformował, że apel zostanie wysłany do wszystkich szefów partii politycznych, premier Ewy Kopacz oraz marszałków Sejmu i Senatu.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024