
Szkoły doktorskie – czyli nowa forma kształcenia doktorantów, wprowadzona w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - to temat drugiej z cyklu debat NKN FORUM. Konferencja odbędzie się 20 marca na UMK w Toruniu.
20 marca w Toruniu odbędzie się drugie z cyklu spotkań poświęconych dyskusji i wymianie doświadczeń związanych z nadawaniem nowego kształtu nauce i szkolnictwu wyższemu w Polsce. Tematem obrad na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika będę szkoły doktorskie – czyli nowa forma kształcenia doktorantów, wprowadzona w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - poinformowali w piątek organizatorzy.
Wdrażane projekty szkół doktorskich zaprezentują przedstawiciele różnych uczelni, dyskusja dotyczyć tez będzie między innymi: struktury nowych szkół, wspólnych szkół dla kilu uczelni, programów kształcenia, zasad rekrutacji czy ewaluacji szkół doktorskich.
W organizację debaty włączyła się Krajowa Reprezentacja Doktorantów, jej przedstawiciele wezmą czynny udział we wszystkich panelach i seminariach - a także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Rejestracja na toruńską debatę odbywać się będzie za pośrednictwem uczelni https://www.umk.pl/. W najbliższych dniach organizatorzy prześlą do rektorów zaproszenia z linkiem pozwalającym zapisać do udziału kilku przedstawicieli uczelni.
Pierwsza z debat odbyła się w lutym na Politechnice Łódzkiej. Podczas spotkania przedstawiciele różnych typów uczelni przedstawiali swoje doświadczenia i przemyślenia dotyczące organizacji uczelni i jej struktury w nowo tworzonych statutach.
Kolejne debaty, oprócz kluczowych zagadnień związanych z wdrażaniem ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mają dotyczyć m.in. realizacji strategii na rzecz doskonałości naukowej, nowoczesnego szkolnictwa wyższego, partnerstwa z biznesem i społecznej odpowiedzialności nauki.
NKN FORUM to wspólna inicjatywa MNiSW i środowiska akademickiego. Debaty te nawiązują do konferencji programowych Narodowego Kongresu Nauki. W debatach NKN FORUM podstawą do dyskusji są doświadczenia polskich uczelni we wdrażaniu nowych rozwiązań, na których opierać się ma nowy porządek w nauce i kształceniu akademickim.
PAP - Nauka w Polsce
zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.