Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
05.11.2012 aktualizacja 05.11.2012

Krzysztof Orliński/ Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wszystko jest chemią - uważa Krzysztof Orliński. Historię odkryć i zastosowania poszczególnych dziedzin chemii opisuje w "Młodym Techniku". Jest autorem "Parady pierwiastków" i "Parady tworzyw sztucznych" oraz cyklu sfilmowanych doświadczeń chemicznych. Na co dzień objaśnia chemię swoim uczniom.

Nauczyciel w szkole ponadgimnazjalnej i dziennikarz naukowy jest kandydatem - w kategorii Dziennikarz/Instytucja nienaukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Pierwsze szkice popularnonaukowe powstały z konieczności prostego wytłumaczenia i zainteresowania przedmiotem moich uczniów. Zresztą od dzieciństwa chemia jest moją pasją. Dodatkową motywacją do pracy jest chęć pokazania owej dziedziny wiedzy od bardziej przystępnej strony i wyjaśnienie, że chemia to nie +całe zło tego świata+, ale fascynująca przygoda. W warunkach ziemskich prawie wszystko da się wytłumaczyć jej prawami” – mówi Krzysztof Orliński.

Jego przepis na udaną popularyzację to przede wszystkim lubić to, co się robi. Dodaje, że najprzyjemniejszą rzeczą jest samo pisanie tekstu i wykonywanie doświadczeń, najtrudniejszą zaś znalezienie niewyeksploatowanego jeszcze tematu lub pokazanie znanych już zagadnień z nowej, zaskakującej strony.

Motywuje go chęć pokazania owej trudnej dziedziny wiedzy od bardziej przystępnej strony. W ten sposób powstały pierwsze szkice popularnonaukowe. Po latach wrócił do lektury czytanego w dzieciństwie "Młodego Technika". Zainteresowany tekstami napisał kilka listów z wyjaśnieniami i rozszerzeniem publikowanych artykułów. Sposób przedstawiania przez niego zagadnień chemii spodobał się redakcji i zaproponowano mu współpracę.

Od 2007 roku nauczyciel jest już stałym współpracownikiem zasłużonego dla krzewienia kultury technicznej oraz popularyzacji wiedzy miesięcznika "Młody Technik". Pisze w nim artykuły z dziedziny chemii i filmuje wykonywane eksperymenty.

W latach 2007-2010 ukazywał się cykl jego artykułów z serii "Parada pierwiastków" opisujących własności, historię odkryć i zastosowania wszystkich pierwiastków chemicznych. Część z nich jest dostępna na stronie internetowej czasopisma. Orliński opublikował również cykl "Parada tworzyw sztucznych" (2010-2011) przedstawiając w nim "wczoraj, dziś i jutro" materiałów syntetycznych.

Od stycznia 2011 prowadzi także stały dział chemiczny miesięcznika pt. "Chemia inna niż w szkole". To zadanie red. Orliński nazywa "wyzwaniem", ponieważ objął ów dział po red. Stefanie Sękowskim, autorze, na którego książkach wychowało się kilka pokoleń polskich chemików.

Jednocześnie, od 2008 prowadzi dział e-chemia, w którym publikuje filmy i opisy doświadczeń chemicznych (część z nich jest dostępna pod adresem http://www.mt.com.pl/kategoria/chemia/e-chemia) , zamieszczanych na płytach dołączanych do miesięcznika.

Inne jego artykuły dotyczyły historii chemii: "150 lat spektroskopii", "100 lat chromatografii", "140 lat układu okresowego". Orliński publikuje także w dwumiesięczniku metodycznym "Chemia w Szkole".

"Z informacji otrzymywanych od redakcji +Młodego Technika+ wynika, że teksty chemiczne i sfilmowane doświadczenia cieszą się uznaniem i sporą popularnością u czytelników. Dużą satysfakcją jest również odkrywanie w zakamarkach sieci stron, do których przygotowania posłużono się moimi pracami. Satysfakcję sprawiają także listy od czytelników z prośbami o porady. Niektóre z nich wymagają wielu poszukiwań, aby rzetelnie odpowiedzieć ich autorom - ale znalezienie rozwiązania przedstawionych problemów jest kształcące również dla mnie" - przyznaje kandydat.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024