Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
13.11.2012 aktualizacja 13.11.2012

Red. Krzysztof Michalski/ Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Obecnie rola, jaką mają do odegrania popularyzatorzy nauki jest może nawet większa, niż była kilkanaście lat temu, kiedy pojawiały się w Polsce pierwsze festiwale i pikniki naukowe. Media powinny przyczyniać się do podniesienia wiedzy ogólnej w naszym społeczeństwie. Chodzi mi o tłumaczenie świata, informowanie o tym, co dzieje się w świecie badań naukowych i jakie mogą być konsekwencje prowadzonych badań i eksperymentów - uważa red. Krzysztof Michalski.

Dziennikarz Polskiego Radia jest kandydatem - w kategorii Dziennikarz/Instytucja nienaukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zdaniem red. Michalskiego na początku XXI wieku nauka jest być może najistotniejszym elementem kultury, a państwa, które stawiają na badania, odnoszą także sukces technologiczny i gospodarczy. Tymczasem w Polsce wciąż za mało jest nauki w mediach.

"Popularyzacja wiedzy powinna funkcjonować w kilku obszarach funkcjonowania mediów. Jednym z nich, bardzo istotnym, są programy informacyjne – szczególnie główne wydania dzienników telewizyjnych i radiowych. Poprzez obecność w tych programach można dotrzeć z problemami nauki do szerokiego społeczeństwa, także do polityków. Każde, nawet najdrobniejsze osiągnięcie, powinno być wykorzystywane jako okazja do prezentacji problemów nauki. Jednak we współczesnym świecie, przy ogromie informacji, media powinny szerzej edukować, przybliżać świat, objaśniać go" - mówi.

Dodaje, że istotna jest także publicystyka naukowa, w której przedstawiałoby się znaczenie nauki i badań dla rozwoju i konieczność inwestowania w naukę.

Krzysztof Michalski jest absolwentem Elektroniki Morskiej na Politechnice Gdańskiej, dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowych studiów z zarządzania w Szkole Głównej Handlowej. Uczestniczył także w kursach dziennikarstwa radiowego w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Jak wspomina, choć recenzent jego pracy magisterskiej dotyczącej niezawodności urządzeń energoelektrycznych statków, prof. Henryk Grynberg, proponował mu pozostanie na Politechnice Gdańskiej, jednak odmówił. Powiedział, że chociaż interesuje go nauka, to chciałby poznawać różne jej dziedziny.

Uważa, że dziennikarz naukowy powinien pokazywać swoje dobre emocje, nie dopuszczać do monotonii, wybierać zagadnienia, które naprawdę go ciekawią, i dbać o doskonałe przygotowanie do rozmowy.

„Staram się więc w miarę głęboko wchodzić w coraz to nowe tematy, ale i spotykać coraz to nowych ludzi. Przypuszczam, że poznałem już kilka tysięcy osób uprawiających naukę. Dziennikarz polityczny nie ma takiej szansy, żeby wciąż odnajdywać w swojej pracy nowe postaci” – ocenia red. Michalski.

Popularyzatorem i promotorem jest już od około trzydziestu lat. Publikował artykuły w prasie lokalnej i nagrywał audycje dla Redakcji Nauk Ścisłych i Technik w Polskim Radiu. Przygotowywał takie programy jak: Człowiek i Nauka, Klub Trójki, Bliskie Spotkania, Wieczór Muzyki i Myśli, Widnokrąg, Eksperyment – Teoria – Praktyka, WIST – quiz popularnonaukowy, Cudowny Świat Nauki, Echo, Wieczór z Jedynką. Dla TVP przygotował koncepcję i prowadziłem magazyn naukowy "Proton", był także gospodarzem Rozmów w TVP Kultura. Był dyrektorem Programu Pierwszego PR i Prezesem Zarządu Polskiego Radia S.A. Od 2000 r., jest członkiem Rady Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN, a od stycznia 2010 członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce.

Teraz w radiowej Jedynce prowadzi autorskie programy „Wieczór Odkrywców” i „Ludzie Nauki”. Był i jest wykładowcą wyższych uczelni: KUL i Lubelska Szkoła Biznesu, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej, Politechnika Białostocka, Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Prowadził także wykłady z popularyzacji nauki na Wydziale Fizyki UW i w Radiowej Akademii Umiejętności. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród.

O recepcie Krzysztofa Michalskiego na udaną popularyzację można przeczytać w wywiadzie dla serwisu Nauka w Polsce tutaj.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024