Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
09.11.2012 aktualizacja 09.11.2012

Centrum Nauki Experyment w Gdyni/ Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Centrum Nauki Eksperyment Fot. Centrum Nauki Eksperyment

Ponad 300 tysięcy gości, 1600 zajęć dla grup szkolnych, 400 warsztatów rodzinnych, około 150 pokazów naukowych, to rezultaty działalności Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Goście mogą przeprowadzać tam doświadczenia na ponad 80 eksponatach skupionych wokół pięciu obszarów tematycznych: Środowisko, Człowiek, Optyka, Dźwięki i Fizyka.

Centrum Nauki Experyment kandyduje - w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Powstając pięć lat temu zakładaliśmy, że będzie nas odwiedzało 1500 osób miesięcznie. Teraz odwiedza nas tygodniowo tysiąc osób, które potem wracają. Latem w sezonie turystycznym mamy ogromne kolejki. To pokazuje, że warto takie miejsca tworzyć" – powiedziała PAP kierownik placówki Ewa Jasińska.

Centrum Nauki Experyment otwarto w czerwcu 2007 roku w Pomorskim Parku Naukowo–Technologicznym w Gdyni. Dziś wystawa zajmuje ponad 500 m kw. i jest podzielona na pięć obszarów tematycznych: Środowisko, Człowiek, Optyka, Dźwięki i Fizyka, z ponad pięćdziesięcioma interaktywnymi stanowiskami.

Od kwietnia 2012 roku wystawę powiększono o ekspozycję tymczasową "Kalejdoskop – Przewrotne OKO" - która składa się z trzydziestu stanowisk - rozszerzającą tematykę Centrum o zagadnienia optyki geometrycznej.

W 2013 roku Experyment przeniesie się do nowego budynku o powierzchni 3500 m kw., czyli siedem razy większego niż obecnie. W nowej siedzibie swoje miejsce znajdą nowe galerie i setki interaktywnych stanowisk.

"Uzupełniamy edukację formalną, ale nie staramy się jej zastąpić. Od pięciu lat obserwujemy, że przychodzi do nas dużo szkół na zajęcia edukacyjne, bo idealnie wpisujemy się w podstawę programową. Bardzo dużo szkół nie ma odpowiednio wyposażonych pracowni, a my zarówno w ekspozycji, ale też w oparciu o zestawy mobilne wspieramy je w tej dziedzinie" – wyjaśniła rozmówczyni PAP.

Jak podkreśliła, Centrum Nauki Experyment to jednak nie tylko wystawa, ale szereg różnego rodzaju działań popularyzujących naukę skierowanych do różnych grup odbiorców. Jedną z takich inicjatyw jest Akademia Experymentu. Jest to cykl wykładów z różnych dziedzin nauki prowadzonych przez nauczycieli akademickich. Dzieci uczestniczą w zajęciach wraz z rodzicami lub dziadkami. Dotychczas w ramach pięciu semestrów Akademii 17 wykładowców akademickich przeprowadziło 33 wykłady dla prawie 1500 uczestników.

Centrum prowadzi także interaktywne warsztaty rodzinne z różnych dziedzin nauki: robotyczne, biotechnologiczne, chemiczne, astronomiczne, fizyczne, matematyczne czy archeologiczne.

"Jesteśmy bardzo nastawieni na rodzinność. Nie ma możliwości, by rodzic zostawił dziecko i odebrał je za dwie godziny. U nas razem z dzieckiem uczestniczy w zajęciach" – zaznaczyła kierownik Experymentu.

Szczególną formą komunikacji naukowej Experymentu są pokazy naukowe pozwalające na udział szerokiej publiczności. Centrum przygotowuje też wykłady popularnonaukowe (np. "O czym śnimy, kiedy śpimy", "Zaskakujące życie nietoperzy"), bierze udział w Pikniku Naukowym w Warszawie, Nocy Naukowców.

"Docieramy do różnych grup społecznych. To nie jest tak, że centra nauki skierowane są tylko do dzieci i rodzin. Uruchomiliśmy też program dla seniorów. Chcemy pokazać, że nie trzeba mieć dzieci, by w centrum nauki świetnie się odnajdywać. Do pewnych rzeczy, które umknęły w szkole, można wrócić przy naszych eksponatach czy w trakcie spotkań" – powiedziała rozmówczyni PAP.

Centrum Nauki EXPERYMENT działa również na polu współpracy międzynarodowej. Od chwili swojego powstania jest członkiem Ecsite – Europejskiego Stowarzyszenia Centrów Nauki i Muzeów, zrzeszającego ponad 400 instytucji z 50 krajów (nie tylko europejskich).

Z duńskim centrum przyrodniczym NaturBornholm zrealizowało projekt „Przyroda”, którego efektem był podręcznik „Przepis na Naturę”, promujący metody aktywnej edukacji w naukach przyrodniczych oraz eko-turystykę.

Centrum brało też udział w projekcie „Baltic active education network for development of people to people initiatives”, którego celem była wymiana wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk na polu współpracy centrów nauki. W jego ramach powstały m.in. trzy przenośne zestawy eksperymentów wypożyczane przez szkoły nie tylko z Gdyni.

W projekcie "Chrońmy środowisko, które znamy" Centrum przeszkoliło 150 gości indywidualnych, blisko 300 uczniów oraz ponad 20 nauczycieli przyrody i biologii. Udział w zajęciach pozwolił uczestnikom lepiej zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyróżniło Centrum Nauki Experyment tytułem "Miejsce Odkrywania Talentów". Jednocześnie z tym wyróżnieniem, instytucja została umieszczona na ogólnopolskiej mapie pozaszkolnych miejsc odkrywania talentów, promującej organizacje wspierające uzdolnienia dzieci i młodzieży.

Centrum otrzymało również tytuł "Gdyńskiej Przystani dla Seniorów", jako miejsce otwarte na potrzeby starszej części gdyńskiej społeczności. Experyment nominowano także do tytułu "Atrakcji Pomorza 2012" w plebiscycie "Gazety Wyborczej".

Interaktywna wystawa Experymentu powstała z inicjatywy gdyńskiego samorządu w ramach projektu "creActiveNET – Stworzenie transgranicznej sieci dla rozwoju i promocji aktywnej edukacji w Gdyni i Kłajpedzie". Projekt został sfinansowany z programu INTERREG, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024