Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
10.11.2012 aktualizacja 10.11.2012

Instytut Agrofizyki PAN/ Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Autorskie zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej, wydawanie czasopism i udział w Piknikach Naukowych - to zasługi w popularyzowaniu wiedzy naukowej Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie.

Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie kandyduje - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Instytut jest jednostką naukowo-badawczą wykorzystującą osiągnięcia nauk ścisłych do badań i opisu elementów środowiska przyrodniczego – w szczególności ekosystemów glebowych – oraz różnorodnych materiałów pochodzenia naturalnego i żywności.

Jest w nim zatrudnionych ok. 50 pracowników naukowych, specjalizujących się w różnych dziedzinach. Wyniki badań prowadzonych w jednostce są publikowane w naukowych i branżowych czasopismach o zasięgu krajowym i zagranicznym. W 2012 roku ukazało się ok. 40 publikacji posiadających Impact Factor - IF (wskaźnik prestiżu i siły oddziaływania czasopism naukowych, ustalany przez Instytut Filadelfijski- PAP). Badacze prezentują swoje dokonania podczas różnego rodzaju konferencji i sympozjów. W ciągu ostatnich pięciu lat wygłosili ok. 280 wykładów. W tym czasie instytut organizował lub współorganizował 20 krajowych i 11 międzynarodowych konferencji.

Pracownicy instytutu biorą też udział w wielu plenerowych imprezach, propagujących wiedzę i naukę, oraz pokazach dla młodzieży i dorosłych na terenie jednostki. Instytut bierze udział od 2000 r. w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pokazy, będące sposobnością samodzielnego wykonywania doświadczeń i rozmów z ekspertami, cieszą się sporym uznaniem uczestników.

"Aktywność w obszarze popularyzacji nauki nie jest zadaniem statutowym instytutu, ale jako zespół pracowników naukowych czujemy nieodpartą potrzebę dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, jakie posiadamy. Wierzymy, że jest to realizacja idei krzewienia nauki i poszerzania horyzontów myślowych młodego pokolenia – które, jak mamy nadzieję – kiedyś zastąpi nas w tym działaniu, przewyższając nasze osiągnięcia" - napisano w zgłoszeniu konkursowym.

Instytut Agrofizyki współtworzył też w 2004 r. koncepcję Lubelskiego Festiwalu Nauki. Od tamtej pory jego pracownicy regularnie w nim uczestniczą. Pokazy odbywają się w laboratoriach instytutu, a w 2012 roku miejsca na pokazach zostały zarezerwowane już w dniu rozpoczęcia rejestracji. Było ich ponad 1,3 tys.

Jednostka organizuje też autorskie zajęcia edukacyjne - pokazy ciekawych doświadczeń i eksperymentów, przygotowywane głównie przez doktorantów, a skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej.

Instytut jest również wydawcą dwóch czasopism. Pierwszym z nich jest "International Agrophysics" (Impact Factor za 2011r wg JCR wynosi 1.574), kwartalnik, w którym publikowane są recenzowane, oryginalne prace naukowe, artykuły przeglądowe oraz krótkie komunikaty na temat produkcji roślinnej.

Drugim czasopismem jest "Acta Agrophysica" (5 pkt. w rankingu czasopism MNiSW), gdzie publikowane są wyniki badań podstawowych i aplikacyjnych z zakresu zastosowań fizyki w badaniach materiałów rolniczych i produktów spożywczych.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024