Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
10.11.2012 aktualizacja 10.11.2012

Dr hab. Iwona Anna Ndiaye i dr Bara Ndiaye/Kandydaci w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Popularyzacja wiedzy o kulturze i obyczajach afrykańskich, a także przełamywanie stereotypów dotyczących Afryki – to główny cel zajęć dla dzieci i dorosłych, jakie prowadzą dr hab. Iwona Anna Ndiaye i dr Bara Ndiaye z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Są pomysłodawcami i inicjatorami Dni Afryki w Olsztynie, na które od 10 lat przyjeżdżają przedstawiciele wszystkich ważnych ośrodków naukowych.

Inicjatywa obejmuje ogólnopolską konferencję oraz program edukacyjny i kulturalny - pokazy filmów, spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, konkursy - wszystko wokół problematyki afrykańskiej i komunikacji międzykulturowej.

Dr hab. Iwona Anna Ndiaye i dr Bara Ndiaye kandydują - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dr hab. Iwona Anna Ndiaye, prof. UWM jest tłumaczem, literaturoznawcą, pracownikiem Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej na Wydziale Humanistycznym UWM, autorką artykułów i książek z zakresu przekładoznawstwa, filologii i kultury.

Dr Bara Ndiaye jest pracownikiem Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Humanistycznym UWM, autorem artykułów i książki z zakresu dziennikarstwa i stosunków francusko-afrykańskich.

Pomysł zorganizowania Dni Afryki w Olsztynie narodził się w 2003 roku i przez blisko 10 lat przekształcił się w poważną inicjatywę, która wpisała się na stałe w świadomość afrykanistów w Polsce. Program Dni Afryki w Olsztynie jest jednym ze stałych punktów obchodów Dni Wydziału Humanistycznego.

Państwo Ndiaye współpracują z różnymi osobami i instytucjami, dzięki czemu co roku oferują olsztynianom ciekawy program. Wszystko to odbywa się nakładem własnej energii i zaangażowania - wszystkie działania edukacyjne i kulturalne organizowane są bez dofinansowania.

Współpracują z wieloma różnymi placówkami olsztyńskimi – są często zapraszani przez szkoły z rejonu i jadą wszędzie tam, gdzie ktoś wykazuje zainteresowanie i chęć na spotkanie z kulturą Afryki.

W październiku 2011 r. podczas Festiwalu Kultury Polskiej w Moskwie, odbywającego się w ramach polskiej prezydencji w Radzie Europy, państwo Ndiaye przeprowadzili warsztaty dla małych moskwian z zakresu afrykanistyki i literaturoznawstwa.

Naukowcy wygłaszają wykłady, prowadzą spotkania na Dniach Nauki w Elblągu, w Centrum Francusko-Polskim w Olsztynie, w Miejskim Domu Kultury w Olsztynie, ale też w innych miastach - np. w Łodzi - najczęściej są to zajęcia nieodpłatne. Zajęcia prowadzą w oparciu o programy autorskie. Są autorami licznych publikacji – dr hab. Iwona Ndiaye jest autorką ponad 100 publikacji, w tym także z zakresu edukacji międzykulturowej. Wspólnie opracowali m.in. rozmówki wolof-polski, które czekają na wydanie.

Państwo Ndiaye są bardzo aktywni na polu uniwersyteckim: dr hab. Iwona Ndiaye prowadzi koło teatralne i filmowe, a dr Bara Ndiaye - Studenckie Koło Afrykanistyczne. Sami zainicjowali nowe czasopismo naukowe - „Olsztyńskie Studia Afrykanistyczne” – dr Bara Ndiaye jest redaktorem, a dr hab. Iwona Ndiaye członkiem Rady Programowej.

Kandydaturę małżeństwa naukowców rekomenduje Fundacja Uniwersytet Dzieci. W ramach współpracy z Uniwersytetem Dzieci państwo Ndiaye przeprowadzili zajęcia dla dzieci w wieku 6-11 lat: „Czy Afrykanie mieszkają w pałacach?”, „O czym marzą dzieci w kraju Teranga?”, „Jak nie popełnić gafy za granicą?”. Rodzicom małych studentów tłumaczyli podczas wykładów, jak rozmawiać z dziećmi o Afryce. Ich zajęcia w ramach fundacji mają na celu zapoznanie dzieci z kulturą i obyczajami afrykańskimi, a także przełamywanie stereotypów dotyczących Afryki.

Poza tym Iwona Ndiaye uczestniczy w projekcie Uniwersytetu Dzieci w szkole, wspierając nauczycieli szkół podstawowych przy tworzeniu nowatorskich scenariuszy lekcji w oparciu o metodę pytań i doświadczeń. Państwo Ndiaye zostali wyróżnieni w konkursie Wykładowca Roku 2010/2011 Uniwersytetu Dzieci.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024