Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
11.12.2012 aktualizacja 11.12.2012

Przeprowadzka nie uchroni słoni

Próba przeniesienia słoni z dala od ludzi na Sri Lance nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Wciąż dochodzi do starć zwierząt z lokalnymi mieszkańcami i ofiary są po obu stronach - wynika z przeprowadzonego badania.

Słonie po przeprowadzce, zamiast grzecznie przebywać na nowym terytorium, wędrowały. To właśnie przeniesione osobniki częściej ginęły niż zwierzęta pozostawione w swoim pierwotnym otoczeniu. Także te osobniki zabijały więcej ludzi - podał portal LiveScience.

"Byliśmy zaskoczeni, że translokacja nie tylko nie rozwiązuje konfliktów, ale i nie ochrania słoni" - powiedział badacz Peter Leimgruber ze Smithsonian Conservation Biology Institute.

Konflikt między ludźmi i słoniami to duży problem. Na początku listopada stado słoni zrównało z ziemią trzy domy w indyjskiej wiosce Dumurkota. Na Sri Lance rocznie ginie 70-200 osób w wyniku starć z tymi zwierzętami. Popularnym rozwiązaniem jest więc przenoszenie słoni na obszary chronione, takie jak parki narodowe.

Jednak nowe badanie związane z wyposażaniem słoni w obroże z nadajnikami pokazuje, że przenoszenie ich nie przynosi niczego dobrego. Tropiono 12 samców i dla porównania obserwowano 12, które pozostały u siebie. Wszystkie osobniki były "problemowe" i miały w przeszłości zatargi z ludźmi.

Dwa z przeniesionych słoni zginęły w parkach, do których trafiły. Reszta uciekła z nich i albo wróciła do domu, albo osiedliła się gdzie indziej, ale większość znów wpadła w tarapaty. Pięć z nich zginęło w ciągu ośmiu miesięcy od wypuszczenia. Przeniesione słonie były odpowiedzialne za śmierć pięciu osób. Z kolei zwierzęta pozostawione w spokoju nie pozbawiły życia nikogo, a tylko jeden z nich został postrzelony i zdechł.

Na wolności pozostaje zaledwie 35-50 tys. słoni indyjskich, co powoduje, że ochrona gatunku jest konieczna. Starania są niweczone jednak przez konflikty - podkreślają badacze.

"Kiedy tropi się słonie i śledzi ich losy, można zrozumieć, dlaczego robią rzeczy, które prowadzą do ich śmierci. Zaczyna się też rozumieć, że słonie są poważnym zagrożeniem dla ludzi" - powiedział Leimgruber.

Naukowcy sugerują, że odpowiednie plany zagospodarowania przestrzeni mogłyby powstrzymać słonie od niszczenia pól uprawnych. (PAP)

mrt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024