Alergia na koty może stać się mniej uciążliwa

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Mechanizm odpowiadający za alergiczną reakcję na koty rozszyfrowali naukowcy z University of Cambridge. Pojawiła się zatem szansa na nowe leki dla osób cierpiących w towarzystwie tych czworonogów.

Wśród domowych zwierząt to właśnie koty są największymi winowajcami, jeśli chodzi o alergie.

Badaczom udało się zidentyfikować, jak ludzki system odpornościowy wykrywa kocie alergeny, które doprowadzają m.in. do kichania i kaszlu. Nowe leki mogłyby zablokować niepożądaną reakcję organizmu - sugerują naukowcy.

Dr Clare Bryant z University of Cambridge analizowała białko Fel d1 znajdujące się w złuszczonym kocim naskórku, które jest najpotężniejszym alergenem pochodzącym od tych zwierząt. Okazało się, że w obecności często spotykanej toksyny bakteryjnej LPS ten alergen uruchamia specyficzny proces w organizmie. W konsekwencji następuje nieprzyjemna dla alergików reakcja układu immunologicznego objawiająca się kaszlem, świszczącym oddechem, kichaniem i katarem.

Jak podkreśliła dr Bryant, obecnie trwają prace nad lekami np. na posocznicę (sepsę), które mogłyby być potencjalnie wykorzystane do leczenia takiej alergii i zapobieganiu jej.

Brytyjska organizacja Allergy UK podała, że wyniki badania są dużym krokiem naprzód w zrozumieniu, w jaki sposób kocie alergeny wywołują tak poważną reakcję alergiczną. \"Kocich alergenów trudno uniknąć, bo to dość +lepkie+ cząsteczki przenoszone na butach i ubraniach - powiedziała portalowi BBC News Maureen Jenkins z Allergy UK. - Można je wciąż znaleźć w domu nawet kilka lat po rozstaniu ze zwierzęciem\". Jenkins dodaje, że dzięki wnioskom naukowców w przyszłości mogą powstać też kuracje dla osób, których uczulają psy czy roztocza.

Reakcje alergiczne pojawiają się, kiedy organizm nieadekwatnie reaguje na dostrzeżone niebezpieczeństwo. Zamiast odpowiadać na obecność szkodliwych wirusów czy bakterii, błędnie identyfikuje alergen i uruchamia reakcję układu immunologicznego.

Wyniki opublikowano w magazynie \"Journal of Immunology\". (PAP)

mrt/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera