Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
02.11.2013 aktualizacja 02.11.2013

Kepler 78b – planeta prawie taka jak Ziemia

Dzięki obserwacjom dokonanym za pomocą Kosmicznego Teleskopu Keplera oraz naziemnego Teleskopu Kecka astronomowie ustalili dokładne parametry planety pozasłonecznej Kepler 78b. Ma masę i rozmiar bardzo zbliżone do Ziemi.

O odkryciu poinformowało kilka amerykańskich instytucji naukowych, w tym Massachussets Institute of Technology (MIT) oraz Instytut Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego.

W sierpniu b.r. naukowcy odkryli planetę pozasłoneczną o niezwykle krótkim okresie obiegu. Kepler 78b obiega swoją gwiazdę w zaledwie 8,5 godziny. Udało się wyznaczyć także masę obiektu na 1,2 raza większą niż masa Ziemi, co plasuje Kepler 78b w gronie najmniejszych znanych planet pozasłonecznych.

Teraz naukowcom udało się ustalić kolejną cechę planety – jej masę. Okazuje się, że poza rozmiarem masa planety także jest podobna do ziemskiej i wynosi 1,7 masy Ziemi. Średnia gęstość planety ma wartość 5,3 grama na centymetr sześcienny, czyli bardzo zbliżoną do ziemskiej (5,5 grama na centymetr sześcienny).

Parametry te wskazują, że planeta Kepler 78b składa się głównie ze skał i żelaza, podobnie jak Ziemia. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Orbita bardzo bliska gwiazdy oznacza, że na tym odległym o 700 lat świetlnych globie panują ekstremalnie wysokie temperatury.

Centralna gwiazda układu Kepler 78, oznaczana także jako TYC 3147-188-1, ma charakterystyki zbliżone do Słońca: podobny typ widmowy, masę 0,84 masy Słońca oraz promień szacowany na 0,73 promienia Słońca. Widoczna jest w gwiazdozbiorze Łabędzia i znajduje się w zasięgu amatorskich teleskopów. (PAP)

cza/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024