Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
15.11.2013 aktualizacja 15.11.2013

Słonie po latach wciąż odczuwają utratę bliskich

Umiejętność reagowania słoni afrykańskich jest wciąż osłabiona przez odstrzały osobników, które miały miejsce dekady temu - sugeruje badanie University of Sussex.

Badanie opisane w magazynie "Frontiers in Zoology" wykazało, że członkowie stad, które straciły część dorosłych osobników podczas odstrzałów w latach 70. i 80., mają mniejszą umiejętność właściwego reagowania na nawoływania innych słoni.

Zaangażowana w badanie prof. Karen McComb z University of Sussex twierdzi, że w przypadku tych zwierząt utrata dorosłych osobników zaburzyła "rozumowanie społeczne". Badacze uważają, że jest to pierwszy "usystematyzowany dowód na to, że podstawowe umiejętności społeczne mogą być osłabione przez działanie człowieka".

Naukowcy porównali zachowanie dwóch grup słoni - jednej z Parku Narodowego Amboseli w Kenii, której odstrzał specjalnie nie dotknął i populacji w Parku Narodowym Pilanesberg w Republice Południowej Afryki.

Stado w Pilanesberg powstało z młodych osieroconych słoni, które wprowadzono tam w latach 80. i 90. po odstrzale dorosłych osobników i starszej młodzieży w Parku Narodowym Krugera. Badacze uważają, że u młodych wystąpił rodzaj zespołu stresu pourazowego.

"Młode, osierocone słonie stały się bardzo agresywne, atakowały i zabijały nosorożce" - powiedziała prof. McComb portalowi BBC News.

Dr Graeme Shannon, który prowadził badanie, odgrywał dźwięki wydawane przez słonie, aby zaobserwować reakcję osobników. Kiedy słonie z Amboseli słyszały nawoływania obcego osobnika, reagowały w sposób defensywny - zbijały się w grupę i przesuwały w kierunku dźwięku. To - zdaniem prof. McComb - jest odpowiedzią właściwą. "Tak słonie powinny reagować w obecności prawdziwego nieznajomego" - podkreśliła. Równie właściwie słonie reagowały na odgłosy znajomych osobników - pozostawały odprężone.

Dla kontrastu, stado w Pilanesberg reagowało "zupełnie przypadkowo". "W ich reakcjach nie było reguły" - powiedziała prof. McComb, sugerując, że te słonie nie potrafiły odróżnić obcego od swojego. "To sugeruje, że ten społeczny rozłam - choć zdarzył się dekady temu - ma wciąż wpływ na ich proces decyzyjny" - dodała.

Kolejny eksperyment tylko utwierdził badaczy w przekonaniu, że słonie z RPA nie rozróżniają nawoływań dorosłych, dominujących osobników od mniej im zagrażających młodszych zwierząt.

Słonie afrykańskie żyją nawet 70 lat w grupach przewodzonych przez doświadczoną samicę. Dlatego właśnie utrata dorosłych osobników może mieć dla stada tak daleko idące negatywne konsekwencje - konkludują badacze. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024