Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
20.12.2013 aktualizacja 20.12.2013

Salon popularnonaukowy BayLab - laboratorium, które dzieci się nie boi

Warsztaty poświęcone witaminom, roślinom uprawnym, zwierzętom domowym oraz spotkania z ludźmi świata nauki, dziennikarzami to atrakcje, które dla dzieci i młodzieży przygotował salon popularnonaukowy BayLab. "To miejsce dla każdego" - zapewniają twórcy BayLab.

Salon popularnonaukowy BayLab jest kandydatem w IX edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Startuje w kategorii Instytucja Pozanaukowa.

BayLab stworzyła firma Bayer, a patronat nad nim objęły Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Politechnika Warszawska i miesięcznik Focus.

"BayLab to miejsce dla każdego – organizowane są tu wydarzenia o charakterze familijnym, a także warsztaty dla dzieci i młodzieży. Odbywają się tu również spotkania z ludźmi świata nauki, dziennikarzami np. z okazji wizyty w Polsce interaktywnej wystawy innowacji towarzyszącej 150-leciu Bayer" - czytamy w konkursowym zgłoszeniu.

Spotkania i warsztaty popularnonaukowe BayLab uruchomił w lutym 2013. Dotychczas odbyły się warsztaty poświęcone: witaminom, roślinom uprawnym, zwierzętom domowym. Równolegle do warsztatów, uruchomiono program praktyk dla studentów różnych uczelni. Studenci są współautorami i współprowadzącymi warsztaty w BayLab.

W warsztatach laboratoryjnych udział wzięło w nich dotychczas ok. 1 200 osób. Każdym terminem warsztatów zainteresowanych jest średnio osiem szkół. "Doświadczenia prowadzone w fantastyczny sposób, zrozumiałym i ciekawym dla dzieci językiem. Przedmiot doświadczeń był dla dzieci namacalny dzięki powiązaniu z życiem codziennym" - ocenia jedna z nauczycielek, której uczniowie wzięli udział w warsztatach: Inga Dwójnik ze Szkoły Podstawowej nr 225 w Warszawie. "Cenne były też gry zespołowe, w których dzieci mogły ze sobą rywalizować" – dodaje Katarzyna Kapuścik z Zespołu Szkół Podstawowych w Nowej Iwicznej.

BayLab uczestniczył też w warszawskim Festiwalu Nauki 2013, podczas którego gościł ponad 100 osób. Specjaliści BayLab, chcąc w przystępny sposób opowiadać o nauce, współpracują z doskonałymi moderatorami, mającymi doświadczenie we współpracy z dziećmi, umiejętność przekazywania wiedzy, pasję. BayLab wykorzystuje też zaawansowane urządzenia i aplikacje popularnonaukowe: stół multimedialny z aplikacjami poświęconymi zdrowiu, środowisku, zaawansowanym tworzywom.

Wśród nich znalazła się: aplikacja Nutrition Clock, ukazująca wzrost populacji ludności świata i jej potrzeb w zakresie żywienia oraz wykorzystania wody, wobec malejącej liczby areałów; mikroskopy z wyświetlaczami LCD i kompletem różnorodnych preparatów.

Wykorzystywane są też różnorodne materiały edukacyjne: prezentacje multimedialne, filmy animowane, filmy 3D i różnorodne pomoce naukowe m.in. tematyczne puzzle, maskotki do zajęć anatomicznych, modele (np. przekrój skóry psa).

Szczegółowe informacje na temat BayLab są dostępne na stronie internetowej. 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024