Bogdan Miś - depcząc Pitagorasowi po piętach

20 książek dotyczących nauki, których łączny nakład wyniósł ponad 1 mln egzemplarzy, ponad 500 własnych programów telewizyjnych o nauce, dziesiątki gawęd matematycznych udostępnianych w internecie - to tylko część dorobku popularyzatorskiego Bogdana Misia.

Bogdan Miś kandyduje - w kategorii Media - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kandydat popularyzuje naukę już od pół wieku. Do swoich odbiorców dociera za pomocą bardzo różnorodnych mediów. Bogdan Miś jest autorem wielu książek, stworzył wiele programów telewizyjnych i radiowych, był redaktorem naczelnym czasopism, a teraz zaangażował się w popularyzację matematyki w internecie. W swoich działaniach skupia się szczególnie na młodzieży. Głównym tematem jego zainteresowań jest przede wszystkim matematyka i informatyka.

Bogdan Miś jest autorem ok. 20 książek, spośród których najważniejsze to: „Tajemnicza liczba e” (2 wydania, łączny nakład 25 tys.), „Nowe Ślady Pitagorasa” (nakład 3 tys.), „Od Abaka do ENIACA” – nakład 60 tys. egz., „Centrum Obliczeniowe” (nakład 60 tys. egz.) czy „Studio Telewizyjne” (nakład 60 tys. egz.). Jak poinformował w swoim zgłoszeniu kandydat, łączny nakład jego książek wynosi ok. 1 mln egz.

Ponadto był twórcą i prowadzącym ponad 500 programów telewizyjnych. Prowadził m.in. teleturniej „Śladami Pitagorasa” na antenie TVP1 (w latach 1961-68). Działał też w radiu - głównie w PR IV - gdzie tworzył ponad 200 pogadanek naukowych. Jest też autorem kilkuset publikacji prasowych w prasie codziennej, tygodniowej i miesięcznej.

W ciągu swojej kariery Bogdan Miś kierował pracą dużych redakcji zajmujących się popularyzacją nauki. Był m.in. zastępcą redaktora naczelnego programów edukacyjnych i popularnonaukowych TVP, zastępcą redaktora naczelnego Programów Dziecięcych TVP (szef programów młodzieżowych). Kandydat był też redaktorem naczelnym i twórcą polskiej wersji największego na świecie amerykańskiego miesięcznika komputerowego "PC Magazine", a także redaktorem naczelnym miesięcznika „Informatyka”.

Bogdan Miś ma na swoim koncie również około 100 filmowych publikacji internetowych, w tym ponad 70 gawęd matematycznych dostępnych na Youtube, które oglądają tysiące internautów. Obecnie jego materiały ukazują się również na portalu edukacyjnym TVP oraz w witrynie Khan Academy. Bogdan Miś naukę popularyzuje również w witrynie „Studio Opinii”, której jest projektantem i webmasterem oraz autorem. Ma też na koncie kilkanaście występów w TVN24 w charakterze eksperta.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera