Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
10.07.2023 aktualizacja 10.07.2023

Popularyzator nauki Bogdan Miś spoczął na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie

 29.01.2014. Redaktor Bogdan Miś (C) odebrał nagrodę w kategorii media podczas uroczystości wręczenia nagród w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki 2013". PAP/Leszek Szymański 29.01.2014. Redaktor Bogdan Miś (C) odebrał nagrodę w kategorii media podczas uroczystości wręczenia nagród w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki 2013". PAP/Leszek Szymański

W poniedziałek w Warszawie pożegnano Bogdana Misia. Zmarły 1 lipca popularyzator nauki, autor książek, programów telewizyjnych i naukowych pogadanek radiowych spoczął na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Bogdan Miś urodził się 24 grudnia 1936 r. w Warszawie. W 1959 r. ukończył matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako operator i programista przy pierwszym polskim komputerze mainframe (XYZ, 1958–1961); napisał pierwszą polską grę komputerową - „Kółko i krzyżyk”.

Jako dziennikarz zadebiutował w 1961 r. artykułem przeglądowym w „Problemach” - o możliwościach i konstrukcji maszyny XYZ. W tym samym roku rozpoczął 20-letnią współpracę z Telewizją Polską; zajmował się głównie popularyzacją nauki, programami dla młodzieży oraz teleturniejami - był zastępcą redaktora naczelnego programów edukacyjnych i popularnonaukowych TVP, a także programów dziecięcych TVP.

Był również redaktorem polskiej edycji miesięcznika „PC Magazine”, redaktorem naczelnym „Informatyki”, kierował działem matematyki i informatyki w „Wiedzy i Życiu”.

W 2014 r. otrzymał nagrodę serwisu Nauka w Polsce w konkursie "Popularyzator Nauki" - w kategorii "Media".

Jego książki popularyzatorskie zostały wydane w nakładzie ponad 1 mln egzemplarzy. Najważniejsze z nich to: „Tajemnicza liczba e”, „Nowe Ślady Pitagorasa”, „Od Abaka do ENIACA”, „Centrum Obliczeniowe” czy „Studio Telewizyjne”.

Wśród programów telewizyjnych jego autorstwa był m.in. teleturniej „Śladami Pitagorasa” na antenie TVP1 (w latach 1961-68). Działał też w radiu - głównie w PR IV - gdzie stworzył ponad 200 pogadanek naukowych. Jest też autorem kilkuset publikacji prasowych w prasie codziennej, tygodniowej i miesięcznej.

W jego dorobku jest również około 100 filmowych publikacji internetowych, w tym ponad 70 gawęd matematycznych dostępnych na Youtube, oglądanych przez tysiące internautów. Jego materiały ukazywały się na portalu edukacyjnym TVP oraz w witrynie Khan Academy. Bogdan Miś naukę popularyzował również w witrynie „Studio Opinii" (projektant, webmaster i autor). Występował także w TVN24 w charakterze eksperta.

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024