06.07.2020
PL EN
26.03.2014 aktualizacja 26.03.2014

Uniwersytet w Białymstoku zachęca Polaków z Białorusi do studiowania

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet w Białymstoku zachęca Polaków z Białorusi do studiowania na tej uczelni, przygotował specjalną ofertę. We wtorek uczelnię odwiedziło ponad stu licealistów z Białorusi.

Uczniowie szkół średnich to przede wszystkim młodzież polskiego pochodzenia, z liceów na Białorusi m.in. z Grodna, Wołkowyska i Lidy. Przyjechali do Białegostoku na zaproszenie uczelni. Licealiści mogli się zapoznać z ofertą uniwersytetu, a także porozmawiać z pracownikami i studentami oraz zwiedzić miasto.

Jak powiedział rektor UwB prof. Leonard Etel, bliskość Białorusi skłania uczelnię, by właśnie tam szukała przyszłych studentów. Mówił, że studenci z zagranicy, nie tylko z Białorusi, są uczelni potrzebni, bo - jak wyjaśnił - jest niż demograficzny.

Etel dodał, że zależy mu, aby stworzyć dla studentów z zagranicy taką ofertę kształcenia, która będzie dla nich atrakcyjna. Mówił, że uczelnia ma coraz lepsze warunki kształcenia: powstaje kampus (w którym nauka ma rozpocząć się w październiku), otwierane są nowe kierunki w języku angielskim i rosyjskim, by ułatwić zagranicznym studentom naukę, ale też np. uruchomiony zostanie uniwersytet otwarty, który będzie oferował ponad 150 kursów dokształcających.

Młodzież z Białorusi do studiowania w Białymstoku zachęcał też konsul RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz. Mówił, że odległość między Białymstokiem a Grodnem to tylko 80 km, więc - jak dodał - studia w tym mieście, to prawie "jak w domu".

Antoni Pacenko, dyrektor społecznego liceum w Grodnie, mówił, że młodzież polska na Białorusi chce studiować w Polsce, bo czuje się bardziej związana z tym krajem. Dodał, że zachęca do tego też fakt, iż Polska jest w Unii Europejskiej i poziom uczelni jest wysoki. Mówił również, że do studiowania zachęca polski rząd - dzięki posiadaniu Karty Polaka Białorusini mogą studiować za darmo w Polsce. "Wszystko to sprzyja temu, by studiować w Polsce. Nasz fenomen polega na tym, że coraz więcej młodych ludzi z Białorusi chce studiować w Polsce" - powiedział.

Obecnie na UwB studiuje ponad 150 studentów z Białorusi. Specjalnie z myślą o Polakach z Białorusi uczelnia przygotowała też dwa rodzaje studiów podyplomowych: wiedza o kulturze polskiej oraz gerontologia społeczna z elementami geriatrii.

Z inicjatywy Uniwersytetu w Białymstoku w ubiegłym roku powstała Sieć Uniwersytetów Pogranicza, która oprócz białostockiej uczelni skupia jeszcze 10 uczelni z Rosji, Ukrainy, Litwy i Białorusi. Celem konsorcjum jest bliższa współpraca naukowa i dydaktyczna zrzeszonych uczelni.

Etel pytany przez PAP o obecne prace nad siecią, powiedział, że planowane na czerwiec spotkanie przedstawicieli na Ukrainie, z powodu sytuacji w tym kraju będzie musiało odbyć się w innym miejscu. "Smuci mnie to, co ma miejsce na Ukrainie. Chcemy jednak zachować tę naszą sieć jako stowarzyszenie naukowców współpracujących ze sobą bez względu na uwarunkowania polityczne" - powiedział.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ ula/ ura/

Copyright © Fundacja PAP 2020