03.06.2020
PL EN
19.05.2014 aktualizacja 19.05.2014

We wtorek rusza XII Bałtycki Festiwal Nauki

Pikniki naukowe, wykłady, eksperymenty, spotkania w planetarium i na statku badawczym, czy nocne podglądanie nietoperzy - to tylko niektóre z niemal 900 imprez, jakie złożą się na XII Bałtycki Festiwal Nauki. Rozpocznie się on we wtorek i potrwa do niedzieli.

Jak poinformował PAP koordynator Festiwalu, Tadeusz Zaleski, w przygotowaniu tegorocznej edycji imprezy bierze udział 40 różnego typu instytucji, w tym uczelnie, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawcze oraz muzea i biblioteki.

Imprezy, w których organizację zaangażowanych jest w sumie prawie 4,7 tys. osób, odbywać się będą przede wszystkim na terenie Trójmiasta, ale też w Słupsku, Elblągu, Miastku, Malborku, Będominie, Helu, Kwidzynie, Pelplinie i innych miejscowościach woj. pomorskiego oraz zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Pierwsze spotkania i wykłady odbędą się we wtorek. Tego dnia będzie można m.in. wziąć udział w wycieczce przyrodniczej u ujścia Wisły, obejrzeć eksperymenty w gdańskim Centrum Hewelianum czy poznać tajniki geodezji na zajęciach przygotowanych przez Politechnikę Gdańską.

We wtorek odbędzie się także pierwszy z zaplanowanych codziennie - do piątku włącznie, nocnych spacerów na terenie gdańskiej Dolinie Radości, w czasie których biolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentują uczestnikom mieszkające w tej okolicy nietoperze. „To jedna z najbardziej popularnych wycieczek składających się na festiwal, zawsze zgłasza się na nie nadkomplet chętnych” – poinformował PAP Zaleski.

Na czwartek i piątek bogaty zestaw imprez przygotowały na terenie swoich kampusów Politechnika i Uniwersytet Gdański. Te wykłady i pokazy organizowane są głównie pod kątem szkolnych wycieczek, które tradycyjnie w czasie Festiwalu odwiedzają gdańskie uczelnie. „I nie są to tylko wycieczki z trójmiejskich czy pomorskich szkół, przyjeżdżają też uczniowie z ościennych województw” – zaznaczył Zaleski.

Politechnika przygotowała w tym roku m.in. zajęcia dotyczące robotyki, współczesnych wynalazków, różnego typu fal, w tym np. dźwiękowych oraz perpetuum mobile. Można też będzie m.in. obejrzeć makietę kolejową, poznać zasady działania georadaru, żyroskopu oraz tzw. inteligentnego budynku, a także dowiedzieć się, jak zrobić własny balon na hel czy jak skutecznie chłodzić komputer.

Uniwersytet Gdański zaproponuje z kolei m.in. zajęcia poświęcone plakatowi jako sztuce komunikacji, introligatorstwu czy kalamburom. Zainteresowani biologią i chemią będą mogli wziąć udział w wykładach i wycieczkach poświęconych ptakom, bakteriom, ziołom a także lekom i kosmetykom. Pasjonaci nauk ścisłych poznają z kolei zasady działania żarówki i magnesu, dowiedzą się jak działa grawitacja i skąd się wzięły gry komputerowe.

W weekend tradycyjnie w ramach Festiwalu w Gdyni i Sopocie odbędą się pikniki naukowe na świeżym powietrzu organizowane głównie z myślą o rodzinnych czy indywidualnych wyprawach.

W Gdyni najważniejszą imprezą Festiwalu będzie niedzielny piknik odbywający się na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim. Goście będą mieli szansę wziąć udział w zajęciach w planetarium, wykładach i pokazach poświęconych rzadkim gatunkom ptaków oraz roślin występujących w pomorskich jeziorach czy klimatowi Bałtyku. Zainteresowani będą też mogli poznać m.in. tajniki meteorologii i geologii oraz sposobów pozyskiwania energii ze słońca, wiatru czy wody.

W trakcie niedzielnego pikniku w Gdyni można też będzie zwiedzać statek szkolno-badawczy "Oceanograf II" należący do Uniwersytetu Gdańskiego.

Formę pikniku będzie miał również VII Sopocki Dzień Nauki, który odbędzie się w sobotę na pl. Zdrojowym przed molo. Tutaj tematami przewodnimi będą ekonomia, biologia i historia. Goście poznają m.in. finansową mapę świata i dowiedzą się czym jest wirtualny pieniądz. Będą też mogli zgłębić tajemnice Bałtyku poznając żyjące w nim stworzenia, ale też dowiedzieć się, jak w dużych akwenach zachowują się fale dźwiękowe oraz światło.

Pełen zestaw imprez znaleźć można na stronie www.festiwal.gda.pl. Jak powiedział PAP Zaleski, z szacunków organizatorów wynika, że w ubiegłorocznym Bałtyckim Festiwalu Nauki, na który złożyło się około 950 imprez, wzięło w sumie udział 95 tys. osób.

PAP - Nauka w Polsce

aks/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2020