18.09.2019
PL EN
19.03.2015 aktualizacja 19.03.2015

Wspólne oglądanie zaćmienia Słońca w Obserwatorium UAM

Fot. PAP/ANDRZEJ GRYGIEL Fot. PAP/ANDRZEJ GRYGIEL

W piątek pojawi się na niebie rzadkie zjawisko, czyli częściowe zaćmienie Słońca. To niezwykłe wydarzenie można będzie oglądać wspólnie w Obserwatorium Astronomicznym UAM w Poznaniu.

Studenci i pracownicy Instytutu Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają mieszkańców Poznania do wspólnego oglądania zaćmienia słońca. W obserwatorium będzie można je oglądać dzięki teleskopom, które są bezpieczne dla oczu i nie narażają na niebezpieczeństwa związane z bezpośrednim patrzeniem na Słońce.

Dr hab. Piotr A. Dybczyński podkreśla, że mimo, iż obserwacji można dokonać z każdego miejsca w Polsce i Europie to należy się do niej odpowiednio przygotować.

„Należy pamiętać, że obserwacja przebiegu zaćmienia Słońca jest niebezpieczna dla wzroku - oczy trzeba koniecznie chronić. Nawet dwie pary bardzo ciemnych okularów słonecznych nie wystarczą. A oglądanie np. przez lornetkę grozi trwałym uszkodzeniem oka” – powiedział PAP Dybczyński.

Do obserwacji potrzebny jest specjalny filtr, przepuszczający ok. 0,0001 proc. światła słonecznego, w całym zakresie widma. Ze sprawdzonych sposobów ochrony oczu Dybczyński wymienia np. wnętrze starej dyskietki komputerowej i maski spawalnicze.

„Dobrze nadają się do tego również nieprzepuszczające światła metalizowane folie np. opakowania po niektórych ciastkach. Nieco archaicznym, ale wciąż skutecznym sposobem jest także szybka szklana mocno okopcona świecą” – powiedział.

W piątkowy ranek Słońce wzejdzie nad Poznaniem o godz. 5.44. Pierwszy kontakt cienia Księżyca z tarczą słoneczną nastąpi o godz. 9.43, czyli właśnie wtedy rozpocznie się zaćmienie Słońca.

Mimo, że zjawisko to będzie jedynie częściowe, to w maksymalnej fazie zaćmienia przesłonięte będzie aż 70 proc. tarczy Słońca. Ta kulminacyjna faza nastąpi o godz. 10.52, natomiast kilka minut po godzinie 12-tej dojdzie do ostatniego kontaktu cienia Księżyca ze Słońcem.

Do zjawiska zaćmienia dochodzi w momencie, kiedy Księżyc zasłania swoją tarczą Słońce. Tarcza Księżyca jest wtedy nieoświetlona, ponieważ do zaćmienia dochodzi wyłącznie, kiedy Księżyc znajduje się w fazie nowiu. W miejscach, gdzie na Ziemi przypadnie cień, można zaobserwować zaćmienie całkowite. Obszary półcienia natomiast pozwalają obserwować zaćmienie częściowe.

Poprzednie tak głębokie zaćmienie Słońca na poznańskim niebie widoczne było 4 stycznia 2011. Natomiast następne można będzie obserwować dopiero 10 czerwca 2021, a na całkowite zaćmienie w Polsce poczekamy aż do 2075 roku.

Piątkowe niebo nad poznaniem będzie interesujące także w godzinach wieczornych. Po zachodzie Słońca można będzie nad horyzontem zobaczyć m.in. jasno świecącą planetę Wenus, a przy odrobinie szczęścia także Marsa. Na południowym wschodzie, tuż przy linii horyzontu można będzie natomiast zaobserwować najjaśniejszą gwiazdę naszego nieba, Syriusza.

PAP - Nauka w Polsce

pil/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2019