Pawiany dobierają towarzystwo podobne do siebie

Fot. PAP/EPA NIC BOTHMA 24.05.2010
Fot. PAP/EPA NIC BOTHMA 24.05.2010

Pawiany czakma najchętniej spędzają czas z osobnikami podobnymi do siebie: będącymi w podobnym wieku, mającymi podobną rangę, czy cechy osobowości, np. równie śmiałymi. Badania, które to potwierdzają, zaprezentowano w "Royal Society Open Science".

Takie zachowanie, polegające na szukaniu towarzystwa na własny wzór, nazywa się homofilią, czyli "upodobaniem do tego samego". Skłonność ta może działać jako bariera, stojąca na drodze transferu nowych informacji w pozostałej części grupy - sugerują autorzy badania, m.in. naukowcy z University of Cambridge i Zoological Society of London.

Już wcześniej naukowcy ci ustalili, że pawiany w określonym wieku i typie osobowości (zwierzęta młodsze i odważniejsze) częściej bywają "generatorami informacji": osobnikami, które podejmują nowe wyzwania związane z szukaniem pokarmu.

Jeśli takie osobniki większość czasu spędzają we własnym towarzystwie, istnieje ryzyko, że uzyskana przez jednego z nich informacja nie wydostaje się poza elitarne grono. Tym samym maleje szansa, że nowa wiedza upowszechni się w całej grupie - zauważają autorzy badania.

W nowej publikacji naukowcy podają swoje wnioski z całodziennych obserwacji dwóch grup pawianów żyjących w Tsaobis Nature Park w Namibii. Małpy obserwowano od roku 2009 do roku 2014, co roku - przez kilka miesięcy. Dzięki temu naukowcy rozpoznali strukturę towarzyskich powiązań pawianów z obu grup.

Powiązania w tak dużych grupach definiowane są zwykle przez wiek, rangę czy osobowość małp - tłumaczy pierwsza autorka badania, dr Alecia Carter z Wydziału Zoologii na University of Cambridge. "U ludzi wciąż się to zdarza: trzymamy z osobami, którzy mają takie same dochody, wyznanie, wykształcenie itp. W zasadzie tak samo jest u pawianów" - mówi.

Aby ocenić pawiany pod względem jednej z cech osobowości - śmiałości, na obrzeża ulubionych przez pawiany ścieżek naukowcy wyłożyli nowe obiekty, np. jaja na twardo albo grzanki, zabarwione na czerwono i zielono. Później sprawdzali, ile czasu małpy poświęcały na zapoznanie się z nowym pokarmem, i czy w końcu go próbowały.

"Zarówno te bardziej odważne, jak i nieśmiałe pawiany chętniej szukają towarzystwa innych małp, obdarzonych takimi samymi cechami osobowości" - tłumaczy inny autor badania, dr Guy Cowlishaw z Zoological Society of London. "Wcześniejsze badania innych zwierząt - od szympansów po gupiki - pozwalały sądzić, że czas spędzony w towarzystwie osobników o podobnych cechach może sprzyjać współpracy" - dodał.

Nie jest jasne, dlaczego pawiany miałyby przejawiać upodobanie do towarzystwa małp podobnych pod względem śmiałości. "Może to być cecha dziedziczna, zaś wzorce zachowania, jakie obserwujemy, odzwierciedlają stosunki pomiędzy rodzinami" - mówi Cowlishaw.

Carter zauważa, że płeć nie była większą przeszkodą w nawiązywaniu relacji społecznych pomiędzy pawianami. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera