Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
02.10.2015 aktualizacja 02.10.2015

"Droga do rzeczywistości" - kurs fizyki dla niefizyków w Koperniku

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Fot. PAP/ Leszek Wdowiński 22.04.2015 Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Fot. PAP/ Leszek Wdowiński 22.04.2015

Figury niemożliwe, liczby urojone, nieskończoność i entropia, to wybrane zagadnienia, które omówią wybitni naukowcy w ramach cyklu "Droga do rzeczywistości" organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik. Placówka zaprasza na krótki kurs z fizyki teoretycznej dla niefizyków.

Spotkania, zainspirowane książką Rogera Penrose’a \"Droga do rzeczywistości\", będą obywały się w każdy czwartek, od 8 października do 19 listopada w Centrum Nauki Kopernik.

Zaproszeni goście są wybitnymi autorytetami w swoich dziedzinach. Wśród nich znaleźli się m.in. prof. Michał Heller, prof. Marek Demiański, dr hab. Witold Sadowski, dr Stanisław Bajtlik, prof. Leszek Pacholski, prof. Krzysztof Meissner, prof. Robert Hołyst, a także sir Roger Penrose.

\"Wszyscy szukać będą odpowiedzi na pytania o prawdziwą istotę rzeczywistości. Jak zbudowany jest świat, w którym żyjemy? Jaka jest jego najgłębsza natura? Czy możemy ją poznać? Jeśli tak, to w jaki sposób? To pytania, które zadajemy sobie wszyscy. I uznajemy je za fundamentalne, bo potencjalne odpowiedzi mogłyby określić sens naszej egzystencji\" - zapowiada rzecznik Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka.

Przed każdym wykładem aktualności ze świata nauki pod hasłem „Co nowego we Wszechświecie?\" przedstawi prof. Marek Abramowicz - astrofizyk, zajmujący się m.in. teorią względności, czarnych dziur i teorią figur równowagi gwiazd. Cykl wykładów poprowadzi zaś Irena Cieślińska - zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki.

Podczas pierwszego spotkania - 8 października - profesor nauk matematycznych, informatyk i logik Leszek Pacholski przedstawi podstawy rachunku różniczkowego i całkowego. \"Jest to jedno z najczęściej stosowanych narzędzi obliczeniowych. Jego łacińska nazwa Calculus oznacza kawałek kamienia używany w starożytności do liczenia lub głosowania\" - czytamy w opisie wykładu. W kolejnej części doktor astronomii i kierownik planetarium Niebo Kopernika w Centrum Nauki Kopernik - Weronika Śliwa opowie o opisujących ruch planet czterech prawach, zaproponowanych przez Johannesa Keplera.

\"Spotkania z naukowcami to nie tylko okazja do pogłębienia swojej wiedzy i zapoznania się z najnowszymi badaniami. To także niecodzienna szansa spotkania ludzi, którzy poświęcają swoje życie pasji odkrywania kolejnych zasad działania naszej rzeczywistości. Możliwość poznania ich warsztatu pracy oraz wartości, którymi się kierują. Okazja do dzielenia się opiniami – wtedy, kiedy nowe odkrycia zmieniają sposób, w jaki żyjemy. Nauka kształtuje nas i naszą przyszłość. Warto spotkać się z tymi, którzy ją tworzą\" - zachęca rzecznik CNK.

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny. Jedynie na wykład Rogera Penrose\\'a będzie obowiązywała wcześniejsza rejestracja.

Szczegółowy program spotkań można znaleźć na stronie internetowej.  

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024