Lemury z Madagaskaru mogą nas nauczyć hibernacji? | Nauka w Polsce

Lemury z Madagaskaru mogą nas nauczyć hibernacji?

Fot. Fotolia

Dzięki badaniom lemurów być może uda się wydłużyć ludzkie życie – informuje serwis BBC News. Lemury, które jako jedyne ssaki naczelne potrafią spowolnić swoje procesy życiowe mogą nauczyć tego samego ludzi – jeśli uda się znaleźć odpowiednie geny regulujące metabolizm.

Zdaniem specjalistów zdolność do hibernacji mogłaby przedłużyć ludzkie życie, a nawet umożliwić długotrwałe loty kosmiczne.

Hibernujące lemury żyją do 10 lat dłużej od stale aktywnych krewniaków - nawet 30 lat. Zdaniem naukowców z Duke Lemur Centre wynika to ze zdolności do hibernacji. Może ona chronić komórki przed normalnym zużyciem i starzeniem. Udowodniono, że hibernują trzy gatunki lemurów z Madagaskaru oraz lori małe (Nycticebus pygmaeus), który zamieszkuje lasy deszczowe Wietnamu, Laosu, Chin i Kambodży.

Hibernują zarówno owady (na przykład pszczoły) jak i ryby, płazy, ssaki (oposy, jeże, chomiki, susły, borsuki, niedźwiedzie, nietoperze), a nawet ptaki (lelek zimowy). Oprócz obniżenia temperatury ciała (u susła arktycznego nawet do minus 2,9 stopnia Celsjusza) spowalnia się tętno ( w przypadku lemurów z 220 do 8 uderzeń na minutę), zwężają się naczynia krwionośne, spada aktywność mózgu.

Hibernacja to fizjologiczny stan organizmu, polegający na wyłączeniu termoregulacji, znacznym spowolnieniu procesów życiowych i obniżeniu temperatury ciała. Hibernujące zwierzęta są bardziej odporne na niesprzyjające warunki środowiskowe i zużywają mniej energii, co jest ważne zwłaszcza w przypadku mniejszych gatunków.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera