Nauka dla Społeczeństwa

01.05.2024
PL EN
03.10.2016 aktualizacja 03.10.2016

Inauguracja 49. roku akademickiego na Uniwersytecie Śląskim

Uniwersytet Śląski zainaugurował w poniedziałek w Katowicach 49. rok akademicki. Wśród priorytetów uczelni rektor prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk wskazał m.in. na dążenie do przekształcenia jej w uniwersytet badawczy oraz rozwój interdyscyplinarnych badań naukowych.

W poniedziałkowej uroczystości inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – oprócz władz uczelni, jej pracowników i studentów – wzięli również udział m.in. wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak, minister sportu i turystyki Witold Bańka, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Pierwsza trójka z nich to absolwenci Uniwersytetu Śląskiego.

List do uczestników uroczystości skierował także prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił w nim, "warunkiem uwolnienia olbrzymiego potencjału polskiej nauki, warunkiem dynamicznego rozwoju i ogólnoświatowej popularyzacji polskiej kultury, jest nowa, porywająca wizja przyszłości – celu, ku któremu zmierzamy".

Za najważniejszy element tej wizji Andrzej Duda uważa wzmocnienie autorytetu i prestiżu ludzi nauki. "Szkoły wyższe są wciąż niezastąpione jako ośrodki formujące człowieka dojrzałego, odpowiedzialnego obywatela, członka elity intelektualnej, który nie uchyla się od obowiązków, jakie wiążą się z posiadaną wiedzą i kulturą ducha" – zauważył prezydent.

Wskazał ponadto, że placówki akademickie powinny być również aktywnymi ośrodkami naukowo-badawczymi, "premiującymi oryginalność, nowe ujęcia i twórczy spór". Uczelnie – jego zdaniem – powinny także dbać o profil kształcenia, odpowiadający na bieżącą sytuacje na rynku pracy, jak i przyczyniać się do zwiększenia atrakcyjności i konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej.

W inauguracyjnym przemówieniu, rozpoczynający swą pierwszą kadencję rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk podkreślił, że jednym z priorytetów uczelni w najbliższym czasie jest rozwój interdyscyplinarnych i międzynarodowych badań naukowych.

"Niezależnie jednak od systemu oceny poziom badań naukowych na Uniwersytecie Śląskim oraz aktywność naukowa pracowników muszą się poprawić, jeśli chcemy istnieć w europejskiej przestrzeni badawczej" – powiedział.

Prof. Kowalczyk wymienił tu szczególnie badania "w dyscyplinach frontowych nauki", takich jak m.in. nauki o życiu, biotechnologia, bioinformatyka i bioinżynieria, informatyka, nanotechnologie, nauki o środowisku, energie odnawialne, globalne zmiany klimatyczne.

Zdaniem władz uczelni wśród najważniejszych zadań uniwersytetu jest również wspieranie szeroko pojętej interdyscyplinarności. "Przedmiotem naszej szczególnej troski będzie uelastycznienie studiowania poprzez możliwość swobodniejszego doboru przez studenta programu studiów, tworzenie interdyscyplinarnych programów studiów łączących studentów i zespoły badawcze z różnych dyscyplin" – wyjaśnił.

Podkreślając chęć dążenia do przekształcenia Uniwersytetu Śląskiego w uniwersytet badawczy, rektor odniósł się do zapowiadanych zmian w systemie szkolnictwa wyższego, na które "z nadzieją" spogląda. "Jesteśmy przekonani, że kondycja finansowa i potencjał badawczo-dydaktyczny naszej uczelni dają nadzieję na to, że na tej reformie możemy skorzystać. Moim zdaniem jest to szansa na wzmocnienie uniwersytetu i przekształcenie go w uniwersytet badawczy" – mówił prof. Kowalczyk.

Dodał, że ta wizja "wpisuje się niewątpliwie w rządową strategię odpowiedzialnego rozwoju" oraz w proces utworzenia związku metropolitalnego w woj. śląskim.

Z kolei wśród inwestycji uczelni w najbliższym czasie rektor wymienił rozbudowę bazy dydaktyczno-badawczej w Katowicach, w tym budowę nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji, a także plany zbudowania m.in. centrum biotechnologii i bioróżnorodności, Centrum Humanistyki Cyfrowej i Badań Interdyscyplinarnych, bazy mieszkalnej dla młodych pracowników nauki, studentów i doktorantów w strefie akademickiej w centrum miasta oraz wielofunkcyjnej hali sportowej.

Jednak by realizacja tych "ambitnych" przedsięwzięć była możliwa, konieczne i kluczowe jest – zdaniem prof. Kowalczyka – połączenie potencjału różnych uczelni w regionie, władz samorządowych i administracyjnych oraz przedsiębiorców i środowiska biznesu.

Podczas poniedziałkowych uroczystości wręczono także nagrodę "Pro Scientia et Arte", honorującą pracowników uczelni za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. W tym roku otrzymali je: prof. dr hab. Marek Szczepański z Wydziału Nauk Społecznych oraz prof. dr. hab. Janusz Janeczek z Wydziału Nauk o Ziemi, który wygłosił także wykład inauguracyjny pt. "Mineraloga podróż do wnętrza człowieka".

Uniwersytet Śląski jest największą uczelnią w regionie. Na 12 wydziałach i ponad 70 kierunkach kształci się tam blisko 24,5 tys. studentów, w tym ponad 600 cudzoziemców.

W tym roku uczelnia przygotowała sześć nowych kierunków studiów pierwszego i drugiego stopnia - m.in. biologię żywności i żywienia, arteterapię oraz doradztwo i infobrokerstwo historyczne. Najwięcej kandydatów na jedno miejsce ubiegało się o studiowanie na kierunkach: realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia (15,5 kandydatów na jedno miejsce), reżyseria (9,5) oraz projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej (8,7).

PAP - Nauka w Polsce

akp/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024