28.02.2020
PL EN
12.05.2017 aktualizacja 12.05.2017

Eksperci opowiedzą w Warszawie o tworzeniu skutecznych strategii B+R

Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju oraz ubiegać się o dofinansowanie z UE - to główne tematy konferencji dla przedsiębiorców, która odbędzie się w środę 17 maja w Warszawie.

W konferencji wezmą udział m.in. polskie firmy będące beneficjentami dotacji z programu Horyzont 2020 oraz przedstawiciele władz lokalnych, krajowych i europejskich. Oprócz ich wystąpień odbędą się również warsztaty na temat rozwijania działów badawczo-rozwojowych i zdobywania dofinansowania z Unii Europejskiej.

"Od ponad roku wspólnie z przedstawicielami dużych, małych i średnich przedsiębiorstw analizujemy bariery, które uniemożliwiają im skuteczne podejmowanie prac badawczo-rozwojowych" - stwierdza Katarzyna Walczyk-Matuszyk wicedyrektor organizującego konferencję Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. "Znamy ich bolączki i największe przeszkody w aplikowaniu do programu Horyzont 2020. Jedną z nich jest brak odpowiedniego zaplecza i wypracowanych wspólnych wzorców budowanych na doświadczeniach polskich firm, które odniosły międzynarodowy sukces" - dodaje.

"Naszym zamiarem jest nie tylko dostarczenie firmom niezbędnych informacji, ale także podnoszenie ich kompetencji, które wesprą proces skutecznego aplikowania o te środki. Stąd sesjom plenarnym towarzyszyć będzie cykl warsztatów. Ich program jest bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby wskazane nam przez firmy" – podkreśla Katarzyna Walczyk-Matuszyk.

Patronat nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

"Polska gospodarka potrzebuje rodzimych rozwiązań technologicznych, wynalazków i produktów, które powstają we współpracy naszych naukowców i przedsiębiorców" – podkreśla wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. "Mamy potencjał, aby w Polsce powstawało i było wdrażanych znacznie więcej innowacyjnych rozwiązań niż obecnie. Dlatego tak ważna jest rola dobrze działających działów B+R w firmach i posiadanie przez przedsiębiorstwa własnych strategii badawczo-rozwojowych uwzględniających współpracę ze światem nauki" – dodaje.

Konferencja „Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju w polskim przemyśle?” odbędzie się 17 maja 2017 roku w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. Jej organizatorami są: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, Orange Polska, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Wstęp na sesje i warsztaty jest bezpłatny. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.strategiebplusr.pl

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020