26.02.2020
PL EN
28.05.2017 aktualizacja 28.05.2017

Kraków/ 126 urządzeń połączonych w "eksperymencie łańcuchowym"

Fot. PAP/ Jacek Bednarczyk  28.05.2016 Fot. PAP/ Jacek Bednarczyk 28.05.2016

126 urządzeń działających z wykorzystaniem różnych praw i zjawisk fizycznych udało się połączyć w łańcuch i uruchomić w celu przetransportowania metalowej kulki, podczas tzw. eksperymentu łańcuchowego przeprowadzonego w sobotę w Uniwersytecie Jagiellońskim.

\"To była bardzo widowiskowa lekcja fizyki\" - ocenił po zakończeniu eksperymentu Daniel Dziob, koordynator projektu z Uniwersytetu Jagiellońskiego. \"Uczestnicy jubileuszowej edycji eksperymentu wykazali się niezwykłą kreatywnością przy konstruowaniu urządzeń, ale największy podziw jury wzbudziła wiedza i pasja, z jaką wyjaśniali zastosowane prawa fizyki\" – powiedział.

Wielki finał piątej edycji \"eksperymentu łańcuchowego\" odbył się w III Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego przy budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Jego uczestnicy połączyli m.in. przekładnie, równie pochyłe, windy, tłoki, magnesy, mikroprocesory. \"Trudno zliczyć wszystkie sposoby i zjawiska fizyczne wykorzystane do poruszenia metalowej kulki\" - podsumował koordynator.

W związku z rekordową liczbą drużyn organizatorzy zdecydowali się przyznać aż 17 wyróżnień i 16 nagród głównych w pięciu kategoriach.

W kategorii \"Szkoły podstawowe i przedszkola\" najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Bytomia, którzy zbudowali maszynę \"Wszystkie śmieci ze szkolnej piwnicy\", Szkoły Podstawowej nr 2 z Rabki-Zdrój (urządzenie Góralska siła) oraz Prywatnego Przedszkola \"Dorotka\" z Oddziałami Integracyjnymi z Krakowa (RoFiMax).

W kategorii \"Szkoły średnie i studenci\" nagrodzono Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie (MIG v.1), Liceum Ogólnokształcące w Środzie Wielkopolskiej (Plac budowy) oraz studentów krakowskiej AGH (Elelektroroller 3.1).

Najliczniejszą grupę stanowili gimnazjaliści, wśród których największą kreatywnością wykazali się uczniowie Zespołu Szkół Filomata z Gliwic (Krótka historia kulki), Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle (Generator efektu kulki), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy (H2O) oraz drużyna mieszana \"Naukowy zawrót głowy\" ze Stalowej Woli (Fizyka w świecie klocków lego).

W kategorii \"rodzinnej\" jury zachwyciło urządzenie \"Farma Wiatrowa\" wykonana przez drużynę z Raciborza, \"StarWars kulka mocy\" rodziny z Mysłowic oraz \"Z widokiem na Kraków\" rodziny z Rosji, mieszkającej obecnie w Krakowie. Nagrodę publiczności otrzymały: Szkoła Podstawowa nr 43 w Krakowie (Park Rozrywki) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu (ForSzpan) oraz Gimnazjum w Libuszy (Park Rozrywki).

Konkurs organizowany jest przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie. Patronat honorowy nad piątą edycją \"eksperymentu łańcuchowego\" objęli: minister edukacji narodowej Anna Zalewska, marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, wojewoda małopolski Józef Pilch, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak oraz prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. Sponsorem strategicznym piątej edycji jest PKO Bank Polski. (PAP)

rgr/ wkt/

Copyright © Fundacja PAP 2020