25.08.2019
PL EN
13.05.2019 aktualizacja 13.05.2019

Wszystko poza nudą, czyli majówka SGGW 17 i 18 maja w Warszawie

Źródło: SGGW Źródło: SGGW

Dla maturzystów konkurs o 12 indeksów, a dla miłośników nauki popularnej - pokazy, wykłady, warsztaty i koncerty przygotowała na 17 i 18 maja w Warszawie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). Porady dietetyczne, degustacja lodów z ciekłego azotu, wystawa mięsożernych roślin i sto akwariów z najróżniejszymi zwierzętami - to zaledwie kila z atrakcji tegorocznych Dni SGGW.

SZANSA DLA MATURZYSTÓW I HONORY UCZELNI

Wszystkie wydziały SGGW zaprezentują swoją ofertę edukacyjną, a przyszli studenci będą mogli szczegółowo zapoznać się z zasadami rekrutacji na studia. Młodzież otrzyma pełną informację o kierunkach studiów i wydziałach, a także o kursach organizowanych przez Uniwersytet Otwarty SGGW.

W trakcie Dni SGGW uczelnia organizuje konkurs „Start po Indeks”, do którego zapraszani są tegoroczni maturzyści. Uczestnicy napiszą test z wybranego przedmiotu maturalnego. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc z poszczególnych przedmiotów (łączenie 12 osób) otrzymają indeksy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Podczas Dni SGGW tytuł doktora honoris causa SGGW odbierze prof. dr Andrzej Chwalibóg z Uniwersytetu w Kopenhadze. Uroczystość odbędzie się 17 maja o godz. 11.00 w Auli Kryształowej SGGW. Pozostałe wydarzenia będą miały charakter pikniku naukowego.

NUDY BRAK

"Dni SGGW to przede wszystkim możliwość udowodnienia w atrakcyjny sposób dzieciom, młodzieży i dorosłym, że nauka nie musi być nudna. Podczas dwudniowego pikniku studenci i naukowcy w przystępny sposób pokazują, jak studiuje się na poszczególnych wydziałach, jak przeprowadza się badania naukowe i w jaki sposób ich efekty wykorzystujemy w codziennym życiu. Możliwość sprawdzenia, jakie możliwości daje praca z uczelnianą infrastrukturą, to gratka nie tylko dla licealistów, lecz także dla wszystkich osób zainteresowanych światem, w tym tych najmłodszych" - przekonuje rzecznik SGGW dr inż. Krzysztof Szwejk.

Wydział Nauk o Zwierzętach zadba o to, aby na kampusie nie zabrakło zwierząt. W minizoo pojawią się kozy, owce i osioł. Na trawniku przed pałacem odbędą się pokazy wyszkolenia psów policyjnych i ratowniczych, a na terenie za pasieką – ptaków drapieżnych oraz koni ze Stajni Dydaktycznej SGGW i policyjnych. Będzie się można zapoznać z płazami i gadami, a nawet podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy Królikom.

Konkursy i porady dla miłośników zwierząt towarzyszących i gospodarskich będą dotyczyły dobrostanu zwierząt. Wystawę fotografii „Fauna Mazowsza” autorstwa Marco Jaxa i Anny Jaśkiewicz-Rojko będzie można obejrzeć w holu Auli Kryształowej. Studenci z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej udzielą chętnym porad z zakresu profilaktyki, chorób i leczenia małych zwierząt.

W trakcie Dni SGGW odbędą się także Międzynarodowe Dni Akwarystyki. W stu zbiornikach akwariowych będzie można oglądać zwierzęta oraz rośliny słodkowodne i morskie. Rozegrane zostaną także mistrzostwa krewetek ozdobnych.

Na stoiskach Wydziału Nauk o Żywności oraz Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji będzie można otrzymać porady dietetyczne, zmierzyć ciśnienie czy wykonać pomiar składu ciała. Goście będą mogli spróbować dań kuchni molekularnej, lodów z ciekłego azotu i napojów funkcjonalnych. Tu odbędą się również prezentacje o wadach i zaletach diety bezglutenowej, właściwościach lodów prozdrowotnych oraz warsztaty produkcji kolorowej waty cukrowej i masła.

"Coroczną gratką dla miłośników roślin i domowych dżungli jest stoisko Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu. Nie tyko będzie można kupić sadzonki i nasiona roślin, lecz także uzyskać profesjonalne porady ogrodnicze, a nawet wziąć udział w warsztatach plecenia wianków kwietnych. To nie jedyne warsztaty związane z roślinami: pod czujnym okiem botaników będzie można przygotować dania z dzikich roślin oraz wziąć udział w wystawie gatunków roślin mięsożernych" - wylicza rzecznik SGGW.

NAUKA, BIZNES, MUZYKA I SPORT

Dni SGGW pozwolą gościom kampusu z bliska przyjrzeć się współpracy uczelni i biznesu. Przykładem takiej kooperacji jest innowacyjny system monitorowania stanu roślin iPlant wykorzystany do dbania o rośliny pokrywające ściany zrewitalizowanej Rotundy PKO. Jego twórcy zaprezentują model i wyjaśnią działanie systemu.

"Majówce" patronuje Samorząd Studentów SGGW. Jego przedstawiciele zorganizują m.in. "strefę chilloutu", gdzie będzie można odpocząć na leżakach, wziąć udział w grach planszowych i zabawach plenerowych. Opowiedzą, jak działają uczelniane organizacje studenckie. Goście odwiedzą jedyny w swoim rodzaju "escape room" i dowiedzą się więcej o tajemnicach rektoratu.

Podczas majówki będzie można odwiedzić te zakątki kampusu, które na co dzień są niedostępne: Centrum Wodne, Muzeum Anatomii, stajnię i ujeżdżalnię w Wolicy. Studenci zapraszają też na kompleksową wycieczkę po kampusie połączoną z oprowadzaniem. Dla miłośników muzyki i tańca przygotowano koncerty i pokazy artystyczne. =Wystąpią m.in. LZA „Promni”, Orkiestra Reprezentacyjna SGGW, Sqer Dance i Chór Kameralny. Nie zabraknie atrakcji sportowych. Rozegrany zostanie międzynarodowy turniej piłki siatkowej, a dla wszystkich uczestników pikniku – niezależnie od wieku – uruchomiona zostanie strefa gier i zabaw sportowych.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w piątek i sobotę (17 i 18 maja) w godz. 10.00-17.00 na kampusie SGGW przy ul. Nowoursynowskiej 166. Szczegółowy program Dni SGGW znajduje się na stronie uczelni www.sggw.pl

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019