W październiku ruszają wirtualne spotkania z dziejami Ziemi

O latających gadach i praptakach ery dinozaurów, ewolucji i pochodzeniu waleni czy o wyspie karłowatych dinozaurów opowiadać będzie w czasie wirtualnych wykładów paleontolog dr Daniel Tyborowski. Środowe spotkania z dziejami Ziemi rozpoczną się w październiku.

Cykl spotkań w serwisie YouTube rozpocznie się 7 października. Będą odbywać się co tydzień, w środę o godz. 18.00 aż do Świąt Bożego Narodzenia. Prowadzącym jest dr Daniel Tyborowski z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Naukowiec zajmuje się na co dzień paleoekologią, zmiennością morfologiczną i ewolucją późnojurajskich drapieżnych gadów morskich z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. Często prowadzi pogadanki i wykłady popularnonaukowe.

"Staram się, aby ta seria była dla każdego, czyli dla osób od 5 do 105 roku życia, tak by każdy, kto jest zainteresowany historią naszej planety znalazł tu coś dla siebie" - powiedział Nauce w Polsce dr Daniel Tyborowski. Podkreślił, że jego celem jest poruszanie bardzo różnorodnych tematów, które dotyczą każdej z wielkich er: paleozoicznej, mezozoicznej i kenozoicznej.

Tematy, które pojawią się na początku zbliżającego się sezonu, to "Ewolucja i pochodzenie waleni", "Gady latające i praptaki ery dinozaurów", "Kiedy w Antarktyce rosły lasy", "Wyspa karłowatych dinozaurów".

Pomysł na wykłady w formie on-line narodził się w związku z pandemią koronawirusa. Dr Daniel Tyborowski prowadził wcześniej wykłady popularnonaukowe w miejscu swojej pracy, w siedzibie Muzeum Ziemi PAN. "Kiedy nastał COVID19, trzeba było się zaadaptować do zmieniających się warunków" - wspomina.

W trakcie wykładów widzowie mogą zadawać pytania, a potem sugerować tematy następnych spotkań.

Archiwalne odcinki i nowe spotkania dostępne będą na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

  • Adobe Stock

    Zapytaj fizyka: Prof. Sergei Gukov o matematyce jako grze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera