Uczelnie i instytucje

Burza uszkodziła radioteleskop obserwatorium UMK w Piwnicach koło Torunia

Piwnice k/Torunia 24.07.2013. Obserwatorium Astronomiczne UMK w Piwnicach. PAP/Tytus Żmijewski
Piwnice k/Torunia 24.07.2013. Obserwatorium Astronomiczne UMK w Piwnicach. PAP/Tytus Żmijewski

32-metrowy radioteleskop Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zlokalizowany w Piwnicach koło Torunia od kilku dni nie funkcjonuje z powodu uszkodzeń spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne. Trwa ustalanie, który z elementów uległ awarii.

Do awarii doszło w poniedziałek, gdy przez Toruń i okolice przeszła burza, połączona z ulewą i wichura.

"Radioteleskop nie pracuje wskutek uszkodzeń, spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi. Uszkodzone został urządzenia kontrolujące położenie radioteleskopu. Obecnie pracownicy techniczni ustalają jaki moduł został uszkodzony" - powiedziała PAP dr Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego UMK.

Zalane zostały też piwnice obserwatorium, ale nie doszło do zniszczenia znajdujących się tam sprzętów, bowiem pracownicy zdążyli wynieść. Dr Walusiak-Bednarek zaznaczyła, że można mówić jedynie o szkodach o charakterze budowlany. Trwa ich ustalenie.

32-metrowy radioteleskop RT-4 jest najważniejszym urządzeniem badawczym Instytutu Astronomii UMK, jedynym tego rodzaju w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest on częścią europejskiej sieci VLBI. Radiowa interferometria wielkobazowa (VLBI) to jedna z najbardziej zaawansowanych technik obserwacji astronomicznych pozwalająca na tworzenie najdokładniejszych obrazów obiektów w kosmosie. Realizacja tej techniki wymaga współpracy radioteleskopów na całym kontynencie. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera