18 września rusza Lubelski Festiwal Nauki; niemal 1,3 tys. wydarzeń

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Niemal 1300 wydarzeń przygotowali organizatorzy Lubelskiego Festiwalu Nauki, który rozpocznie się 18 września pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”. Dotąd zarejestrowało się ok. 20 tys. uczestników; są jeszcze wolne miejsca.

Ta największa na Lubelszczyźnie i jedna z największych w Polsce imprez upowszechniających naukę organizowana jest przez pięć lubelskich uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnikę Lubelską, a także przez Urząd Miasta Lublin.

Tegoroczna, siedemnasta już edycja festiwalu rozpocznie się 18 września i potrwa do 24 września. Odbędzie się w formule hybrydowej – stacjonarnie i online. Organizatorzy przygotowali niemal 1300 wydarzeń, w tym 360 projektów online, a 160 w języku angielskim oraz innych językach obcych – poinformowała rzeczniczka UMCS Aneta Adamska.

Dla chętnych są jeszcze wolne miejsca, choć zainteresowanie jest duże – dotąd zarejestrowało się ok. 20 tys. uczestników.

Impreza rozpocznie się w sobotę 18 września uroczystą inauguracją i wieczornym pokazem fontann na Placu Litewskim w Lublinie.

Kolejny dzień – niedziela – to Lubelski Piknik Naukowy na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wśród propozycji artystycznych, przygotowanych przez uczelnie organizujące festiwal, znalazły się m.in. występy taneczne, teatralne i chórów akademickich.

Zaplanowano także próbę bicia rekordu Polski na największy Slime. Jak podała rzeczniczka, to polimer alkoholu poliwinylowego usieciowany jonami boranowymi, a innymi słowy – elastyczna masa plastyczna, popularna obecnie wśród dzieci i młodzieży. Aby pobić dotychczasowy rekord Polski, należy zrobić Slime’a o wadze co najmniej 150 kg. Koordynatorem wydarzenia będzie Uniwersytet Dziecięcy UMCS, który na swoim koncie ma już dwa rekordy Polski w tym zakresie. Próbę poprzedzi wykład dr. Łukasza Szajneckiego z Katedry Chemii Polimerów na Wydziale Chemii UMCS.

Następne pięć dni – od poniedziałku do piątku – obfitować będą w różnorodne wydarzenia kulturalno-artystyczne i popularnonaukowe, a także projekty indywidualne uczelni oraz innych współorganizatorów – upowszechniające, promujące oraz popularyzujące naukę i badania naukowe.

Zaplanowano spotkania ze światowej sławy popularyzatorami nauki m.in. z laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – prof. Robertem Huberem i prof. Adą Yonath; czy słynnym fizykiem prof. Charlesem H. Bennettem.

Ponadto wśród propozycji wymienić można pokazy filmowe, wykłady (również online), warsztaty, a także multimedialną wystawę prezentującą sylwetki dwudziestu pięciu najznakomitszych lubelskich uczonych. Zaplanowano także międzynarodowe sympozjum dla studentów i młodych naukowców (online).

Festiwal zakończy się piątkowym koncertem Włodek Pawlik Trio – zespołu laureata Nagrody Grammy Włodka Pawlika.

W organizację Lubelskiego Festiwalu Nauki – oprócz uczelni – włączają się także inne instytucje naukowo-badawcze i publiczne z województw lubelskiego i podkarpackiego. Jak podają organizatorzy, od dziesięciu lat w każdej edycji bierze udział średnio ok. 35 tys. zarejestrowanych uczestników.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministra Edukacji i Nauki.

Wśród patronów medialnych jest serwis PAP Nauka w Polsce.

Cały program wydarzenia dostępny jest tutaj: https://www.festiwal.lublin.pl/projekty/projekty.html

PAP – Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

  • Adobe Stock

    Zapytaj fizyka: Prof. Sergei Gukov o matematyce jako grze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera