NCBR: konkurs na współpracę badawczą o tematyce energii jądrowej z Koreą Płd.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Korea Institute of Energy Technology Evaluation and Planning (KETEP) ogłosiły konkurs na na projekty badawczo-rozwojowe w dziedzinie energii jądrowej - podało w czwartek NCBR.

Na dofinansowanie udziału polskich podmiotów w projektach wyłonionych w ramach konkursu, NCBR przeznaczyło budżet w wysokości 930 tys. euro.

„Uruchomienie pierwszego konkursu pomiędzy Polską a Koreą Płd. o tematyce jądrowej to wyjątkowa inicjatywa, która przybliża nas do realnego wykorzystania możliwości wielu zastosowań energetyki jądrowej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że energia jądrowa będzie towarzyszyć nam na co dzień, a jej zastosowanie znajdziemy w wielu dziedzinach nauki oraz codziennym życiu. Jestem przekonany, że każdy z nas odczuje w swoim życiu zalety postępu rozwoju energetyki jądrowej" - powiedział konkursu p.o. dyrektora NCBR dr Jacek Orzeł, cytowany w komunikacie Centrum.

Zgodnie z informacją NCBR, warunkiem przystąpienia do konkursu jest zawarcie konsorcjum, w skład którego wchodzić będzie co najmniej jeden polski i jeden koreański podmiot. Konkurs adresowany jest do organizacji badawczych i upowszechniających wiedzę oraz mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, jak również grup składających się z takich podmiotów w dowolnej konfiguracji.

Otrzymane środki beneficjenci będą mogli przeznaczyć na badania przemysłowe oraz prace rozwojowe. Zgłaszane projekty mają wykazywać zrównoważony wkład technologiczny partnerów z obu krajów - minimum 30 proc. kosztów projektu po stronie podmiotów z obu krajów. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od rodzajów prac przewidzianych w projekcie, a czas na jego realizację może wynieść maksymalnie 36 miesięcy, przy czym najwcześniejszym dopuszczalnym terminem rozpoczęcia realizacji projektu jest 1 grudnia 2023 r. Nabór wniosków będzie trwał do 7 września 2023 r. (PAP)

wkr/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera