Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
27.08.2015 aktualizacja 27.08.2015

Science. Polish Perspectives - czwarta rejestracja rozpoczęta

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Profesorowie Jerzy Vetulani i Wiesław Nowiński znaleźli się wśród gości konferencji Science. Polish Perspectives, która odbędzie się 30 i 31 października w brytyjskim Cambridge. Rejestracja młodych polskich naukowców, którzy pracują poza krajem i chcą wygłosić prelekcję lub zaprezentować swój poster, potrwa do 7 września.

Konferencja Science. Polish Perspectives (SPP) jest adresowana do naukowców, doktorantów i studentów z Polski, prowadzących swoje badania na uniwersytetach i w instytutach poza jej granicami. Od 2012 roku jest organizowana w brytyjskim Oxfordzie lub Cambridge. Jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, to idea, społeczność i platforma, której celem jest szeroko pojęta popularyzacja nauki, wymiana myśli i umocnienie współpracy między polskimi naukowcami, pracującymi w różnych krajach.

Wydarzenie umożliwia spotkanie się, zbudowanie sieci kontaktów oraz podjęcie dyskusji na tematy związane z uczestnictwem Polski w rozwoju nauki i technologii. Językiem konferencji jest angielski, dlatego mogą w niej brać udział również osoby niemówiące po polsku.

"SPP to jednak nie tylko konferencja zrzeszająca polskich naukowców i studentów mieszkających zagranicą, ale również platforma wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów. Ponieważ SPP łączy badaczy z przeróżnych dyscyplin, od biologii po materiałoznawstwo, niezwykle istotny jest jasny przekaz mówców – wygłaszają oni prezentacje podobne do popularnonaukowych TED-talks, co umożliwia publiczności zrozumienie nawet bardzo skomplikowanych projektów" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP.

Każdego roku oprócz naukowców, rozpoczynających swoją naukową karierę, w konferencji udział biorą uczeni o uznanym dorobku naukowym. Tym razem wśród nich znaleźli się profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog i biochemik - Jerzy Vetulani; prof. Mariusz Jaskólski, który - wspólnie z dr Alexandrem Wlodawerem, ustalił pierwszą strukturę białka retrowirusa HIV. W SPP uczestniczył będzie też twórca komputerowej mapy mózgu prof. Wiesław L. Nowiński oraz dr hab. Izabela Wagner - socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Za to już 29 października wspólny wykład inauguracyjny wygłoszą profesorowie: David Baulcombe i Jerzy Paszkowski. Będą mówili na temat wszechobecnego GMO, jego początków, rozwoju i nowych możliwości oraz odbioru przez opinię publiczną.

Większość uczestników konferencji to młodzi naukowcy oraz studenci z najlepszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii: Cambridge, Oksfordu, University College London, Imperial College London, London School of Economics.

Osoby, które chcą wziąć udział w wydarzeniu powinny zarejestrować się do 7 września. Jak zapewniają organizatorzy, abstrakty będą rozpatrzone tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: http://www.polishperspectives.org/

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest patronem medialnym konferencji.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024