Strona główna Aktualności
Świat

Walka drzew o składniki odżywcze jest ciekawsza, niż sądzono

21.07.2016 Świat

Fot. Fotolia

Drzewa używają różnorodnych strategii w celu pozyskania składników odżywczych. O tym, że jest to proces bardzo skomplikowany i wciąż słabo rozpoznany, piszą naukowcy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Do tej pory naukowcy skupiali się głównie na procesach biologicznych, zachodzących w tkankach drzew, i związanych z fotosyntezą oraz pozyskiwaniem wody. Rzadziej przyglądali się sposobom czerpania przez te rośliny składników odżywczych.

 

Badacze z Penn State (USA) twierdzą jednak, że drzewa stosują "zaskakująco dużą liczbę strategii do pozyskania składników odżywczych".

 

Ich badania pozwoliły stwierdzić, że różne gatunki drzew pozyskują je na różne sposoby. Pomocne w tym procesie są grzyby, które w ramach mechanizmu mikoryzy współpracują z korzeniami drzew przy pozyskiwaniu pokarmu.

 

Poznanie sposobów pozyskiwania składników odżywczych przez drzewa nie jest proste, gdyż ich systemy korzeniowe są zwykle silnie splątane. Aby lepiej przyjrzeć się oddzielnym systemom korzeniowym, naukowcy prowadzili badania w warunkach kontrolowanych, na rosnących osobno kilkunastu drzewach.

 

Stwierdzili, że grubsze korzenie drzew (np. tulipanowca i sosny) unikają poszukiwania miejsc bogatych w składniki odżywcze, i zapuszczają bardziej stabilne oraz dłużej żyjące korzenie.

 

Tymczasem gatunki drzew z korzeniami cieńszymi mają za zadanie aktywne poszukiwanie miejsc ze składnikami odżywczymi.

 

Niektóre gatunki grzybów porastających korzenie aktywnie włączają się w poszukiwanie składników odżywczych. Robią to za pomocą rozłożystej sieci strzępek, czyli nitkowatych elementów, z których zbudowana jest plecha - ciało grzybów. Korzystają na tym zarówno drzewa, jak i grzyby: te pierwsze pozyskują węgiel, a drzewa - niezbędny do życia pokarm.

 

Naukowcy uważają, że zrozumienie relacji korzeni i grzybów może pomóc w przewidywaniu wpływu globalnego ocieplenia na lasy. "Dopiero zaczynamy poznawać złożone relację grzybów z korzeniami" - podsumowują badacze. (PAP)

 

szz/ zan/ agt/

Tagi: drzewa , grzyby , korzenie
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi