Strona główna Aktualności

Leksykon dla miłośników ptaków

15.05.2017 Książka

Ptaki lęgowe, zimowych gości oraz ptaki zalatujące regularnie i sporadycznie zaobserwowane na terenie Polski do połowy 2015 r. - w sumie aż 451 gatunków - to bohaterowie leksykonu "Ptaki". Ta książka, autorstwa Doroty Zawadzkiej, powinna znaleźć się w biblioteczce miłośników ptaków i ich obserwacji.

Dotychczas w Polsce stwierdzono występowania 451 gatunków ptaków, uznanych przez Komisję Faunistyczną Polskiego Towarzystwa Zoologicznego za pojawiające się naturalnie. Autorka leksykonu Dorota Zawadzka opisała wszystkie gatunki ptaków lęgowych i regularnie przez Polskę przelatujących.

 

Opisy - obejmujące cechy wyglądu, rozmieszczenie, biologię czy status ochronny - są bogato ilustrowane zdjęciami, ułatwiającymi zapoznanie się z cechami diagnostycznymi i zachowaniami ptaków wymienionych w książce gatunków. Opis gatunków jest wzbogacony o mapkę terenów lęgowych w Polsce (dla gatunków lęgowych) oraz diagram przedstawiający roczny cykl życiowy ptaków.

 

Leksykon to nie tylko lista gatunków, ale i wiedza w pigułce. Dorota Zawadzka tłumaczy, jak rozpoznawać gatunki, i jak rozróżniać samce od samic - co bywa trudne, zwłaszcza u gatunków, u których po lęgach różnice między płciami zacierają się. Dostarcza też w zwięzłej formie informacji na temat gniazd, diety czy migracji ptaków, ich życia społecznego i zagrożeń.

 

Autorka zauważa też, że ogólna liczba gatunków ptaków obserwowanych w naszym kraju w ostatnich latach szybko się zwiększa. W 1987 r. na liście ptaków Polski figurowały 403 gatunki, w 2004 było ich już 436. Liczba ta rośnie z różnych przyczyn, m.in. w związku z procesami zmian zasięgów występowania ptaków i przypadkowym zalatywaniem pojedynczych osobników podczas wędrówki. O obecności gatunków wiemy też coraz więcej dlatego, że coraz większa rzesza ludzi - zaopatrzona w dobry sprzęt - wyrusza w teren, by podglądać ptasi świat. A wynikami swoich obserwacji chętnie się chwali, zgłasza je i o nich dyskutuje.

 

To, co dzieje się z liczebnością populacji czy zasięgami gatunków, jest odbiciem szerszych zmian w zachodzących w krajobrazie: zmian klimatu czy powszechnej mechanizacji rolnictwa. Trendy są dość wyraźne - np. te związane z gatunkami lęgowymi. W Polsce gniazduje obecnie 230 gatunków, a kolejnych kilkadziesiąt regularnie pojawia się podczas przelotów. W ostatnim półwieczu w Polsce, spośród współcześnie gniazdujących ptaków przestało się gnieździć 18 gatunków (m.in. kulon, drop, szlachar, batalion, mewa mała, błotniak zbożowy). Natura nie znosi próżni, dlatego krajową awifaunę lęgową zasiliło 27 nowych gatunków (m.in. dzięcioł białoszyi, czapla biała, łabędź krzykliwy, puszczyk mszarny, rybitwa białowąsa).

 

Leksykon "Ptaki" został wydany przez MULTICO Oficynę Wydawniczą w serii "Fauna Polski".

 

Autorka - dr inż. Dorota Zawadzka - jest adiunktem w Instytucie Nauk Leśnych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła studia i doktoryzowała się na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie. Od niemal 30 lat prowadzi badania ptaków w Puszczy Augustowskiej. Specjalizuje się w ekologii i ochronie ptaków drapieżnych, kruka, kuraków leśnych, dziuplaków oraz ptaków wodnych. Jest członkinią Komitetu Ochrony Orłów oraz Komitetu Ochrony Kuraków.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

zan/ agt/

Tagi: ksiazka
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi