Strona główna Aktualności

Ponad 1,1 tys. wydarzeń na Lubelskim Festiwalu Nauki

16.06.2017 Festiwale nauki

Fot. Fotolia

Ponad 1100 różnych projektów – m.in. warsztatów, pokazów, wykładów, gier - zgłosiły uczelnie i instytucje na Lubelski Festiwal Nauki, który odbędzie się we wrześniu. Zapisy na poszczególne wydarzenia już ruszyły.

Lubelski Festiwal Nauki organizowany będzie już po raz czternasty. Hasłem tegorocznej edycji jest "Nauka – między tradycją a współczesnością".

 

"Miasto Lublin obchodzi 700-lecie, a Katolicki Uniwersytet Lubelski obchodzi 100-lecie. To ważne daty i chcemy zwrócić uwagę mieszkańcom Lublina - niezależnie od tego, ile mają lat - na to miejsce i na tę przestrzeń, w której żyją i się rozwijają" – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej prof. Iwona Niewiadomska, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - głównego organizatora tegorocznego Festiwalu.

 

Głównym celem Festiwalu, który będzie się odbywał w ostatnim tygodniu września, jest upowszechnianie szeroko rozumianej nauki. Dotychczas zgłoszonych zostało ponad 1100 projektów – warsztatów, pokazów, eksperymentów, gier miejskich, konkursów – przeznaczonych dla różnych grup wiekowych - dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów.

 

Projekty te przygotowały głównie lubelskie uczelnie – Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Lubelska, Katolicki Uniwersytet Lubelski. W Festiwalu biorą też udział 22 różne instytucje – m.in. instytuty naukowe, szkoły, muzea - z Lublina i regionu.

 

Na festiwal naukowcy przygotowali różne projekty dotyczące m.in. ochrony zdrowia, ogrodnictwa, filozofii, ochrony środowiska, kultury. Można będzie m.in. uczestniczyć w zajęciach symulacji powodzi za pomocą profesjonalnych modeli hydrologicznych, w warsztatach dotyczących dawnej i współczesnej diagnostyki pojazdów, wirtualnego budowania miasta, projektowania paneli fotowoltaicznych lub też dowiedzieć się, jak wytwarza się prąd ze śmieci. Będą też zajęcia dotyczące zachowań różnych zwierząt m.in. psów, koni, pszczół. Zaplanowano też warsztaty reżysersko – operatorskie, wokalne, bębniarskie, pisania gęsim piórem. Będą też zajęcia dotyczące wytwarzania naturalnych kosmetyków, a także porady dietetyków.

 

Gala inauguracyjna Festiwalu odbędzie się 25 września w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Studencki teatr ITP zaprezentuje na niej musical pt. „Prorok”. Festiwal zakończy Lubelski Piknik Naukowy 30 września na Placu Litewskim w centrum Lublina.

 

Na wiele festiwalowych wydarzeń i projektów obowiązują zapisy. Można ich dokonywać na stronie internetowej Festiwalu.

 

W poprzedniej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki było ponad 1,2 tys. projektów głównie lubelskich uczelni, na które zapisało się ponad 40 tys. uczestników. (PAP)

 

ren/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi