Strona główna Aktualności
Uczelnie

Biometria w Białymstoku

16.06.2017 Technologie, Uczelnie, Imprezy naukowe, Technologia, Wydarzenia

Fot. Fotolia

Tworzenie zabezpieczeń opartych o skanowanie twarzy, oka, linii papilarnych i głosu umożliwi nowe laboratorium biometryczne Politechniki Białostockiej. Studenci mogą tam odbyć kurs biometrycznego zabezpieczania dostępu. Otwarcie laboratorium poprzedzi konferencja o biometrii organizowana w dniach 16-18 czerwca w Białymstoku.

Laboratorium biometryczne przy Wydziale Informatyki PB wyposażone jest w sensory i czujniki, które umożliwiają zeskanowanie siatkówki oka, linii papilarnych, a także głosu.

 

"Znajdują się tu także kamery, które umożliwiają skanowanie poszczególnych cech biometrycznych, takich jak twarz lub tęczówka oka, w celu akwizycji obrazu i opracowania algorytmów do stworzenia wektorów cech, to jest matematyczny opis indywidualnych zbiorów cech użytkownika” - wylicza autor przedsięwzięcia, prof. Khalid Saeed z Politechniki Białostockiej, który w minionych latach zainicjował powstanie podobnych laboratoriów w Warszawie i Krakowie.

 

Na budowę laboratorium prof. Saeed pozyskał 45 tys. dolarów z grantu Fundacji Motorola, a wydział Informatyki PB przeznaczył na ten cel około 30 tys. zł ze swojego budżetu. Laboratorium stanowi inwestycję wartą łącznie prawie 170 tys. zł.

 

Będą z niego mogli korzystać studenci wszystkich wydziałów politechniki oraz innych uczelni. Trwa rekrutacja na kurs, który pozwoli rozszerzyć wiedzę studentów w zakresie biometrycznego zabezpieczania dostępu. Warunkiem udziału w kursie jest znajomość języków programowania potwierdzona wynikiem egzaminu.

 

Na kursie prowadzone będą trzy przedmioty. Pierwszym są podstawy biometrii: z definicjami, analizą i przetwarzaniem obrazów biometrycznych oraz podstawami systemów zdalnej opieki. Drugi poświęcony został wyłącznie metodom programowania urządzeń mobilnych, a trzeci dotyczyć będzie systemów wbudowanych. Planowane są także wykłady dodatkowe, wygłoszone przez polskich i zagranicznych profesorów i ekspertów z dziedzin biometrii.

 

"Założeniem kursu jest przygotowanie studenta do samodzielnego programowania urządzeń mobilnych oraz używania systemów wbudowanych na podstawie architektury ARM oraz zasad działania i użycia Beacon'ów"– dodaje prof. Saeed.

 

Otwarcie nowego laboratorium odbędzie się w poniedziałek (19 czerwca) o godz. 13 na Politechnice Białostockiej. Poprzedzi je trzydniowa konferencja o biometrii CISIM 2017, która zaprezentuje komputerowe systemy informacyjne i ich zastosowanie w przemyśle.

 

To już XVI zjazd specjalistów w dziedzinie biometrii z całego świata. W tegorocznej, polskiej edycji konferencji udział weźmie ok. siedemdziesięciu gości, z kilkunastu krajów: Czech, Białorusi, Litwy, Włoch, Niemiec, Indii, Korei Południowej, Japonii, Nowej Zelandii, Tunezji, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Dubaju i z Polski.

 

Organizatorzy przewidują prelekcje Nabendu Chaki z Uniwersytetu z Kalkuty, Young Im Cho z Seulskiego Uniwersytetu, Mario Koeppen z Instytutu Kyushu w Tokio, Witolda Pedrycza z Uniwersytetu Alberta w Kanadzie, którzy opowiedzą o najważniejszych wynikach swoich prac naukowych i badawczych. "Wielu z pewnością zainteresuje także wykład profesora Kennetha Regana z Uniwersytetu w Buffalo, który jest międzynarodowym mistrzem szachów jako gracz i analityk" – mówi prof. Saeed.

 

Spotkanie po raz szósty organizowane jest w Polsce, a w minionych latach odbywało się także we Włoszech, Wietnamie, Indiach, Brazylii czy Republice Czech. Szczegóły dotyczące konferencji uzyskać można na stronie internetowej Politechniki Białostockiej.

 

PAP – Nauka w Polsce

 

kol/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi