Krzysztof Orliński - fascynująca chemia

Krzysztof Orliński popularyzuje chemię od 6 lat. Jego artykuły ukazują się w czasopismach: „Młody Technik”, „Wiedza i Życie”, „Chemia w Szkole”. Filmuje eksperymenty chemiczne możliwe do wykonania w warunkach domowych. Dziennikarz kandyduje - w kategorii Media - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Chemia to nie tylko wybuchy, trucizny i zanieczyszczenia, ale przede wszystkim fascynująca gałąź nauki, która wyjaśnia tajniki otaczającego nas świata i czyni życie lepszym - tłumaczy Orliński. - W warunkach ziemskich praktycznie wszystko jest przecież chemią."

Kandydat na co dzień uczy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Końskiem. Swoją działalność kieruje do wszystkich zainteresowanych chemią i jej rolą w życiu człowieka, ale przede wszystkim do młodzieży w wieku szkolnym. Sfilmowane przez niego doświadczenia cieszą się u odbiorców dobrą opinią. Młodzieży pomagają w nauce, a nauczycielom w pracy.

"Dużą satysfakcją jest również to, że w zakamarkach sieci odkrywam strony, do których przygotowania posłużono się moimi pracami. Listy od czytelników z prośbami o porady często wymagają wielu poszukiwań, aby rzetelnie odpowiedzieć ich autorom. Jednak znalezienie rozwiązania przedstawionych przez nich problemów jest kształcące również dla mnie" - przyznaje kandydat.

Jego kariera jako popularyzatora nauki jest rozwinięciem działalności zawodowej. Pracę nauczyciela, zwłaszcza przedmiotów ścisłych, nazywa popularyzacją wiedzy.

"Pierwsze szkice artykułów powstały z konieczności prostego wytłumaczenia i zainteresowania przedmiotem moich uczniów. Chemia od dzieciństwa jest moją pasją i nigdy nie wyobrażałem sobie bardziej interesującej dziedziny nauki" - wspomina.

Od 2007 roku nauczyciel jest już stałym współpracownikiem zasłużonego dla krzewienia kultury technicznej oraz popularyzacji wiedzy miesięcznika "Młody Technik". Pisze w nim artykuły z dziedziny chemii i filmuje wykonywane eksperymenty.

Jego przepis na udaną popularyzację brzmi: przede wszystkim lubić to, co się robi. Dodaje, że najprzyjemniejszą rzeczą jest samo pisanie tekstu i wykonywanie doświadczeń, najtrudniejszą zaś znalezienie niewyeksploatowanego jeszcze tematu lub pokazanie znanych już zagadnień z nowej, zaskakującej strony.

W latach 2007-2010 ukazywał się cykl jego artykułów z serii "Parada pierwiastków" opisujących własności, historię odkryć i zastosowania wszystkich pierwiastków chemicznych. Część z nich jest dostępna na stronie internetowej czasopisma. Orliński opublikował również cykl "Parada tworzyw sztucznych" (2010-2011) przedstawiając w nim "wczoraj, dziś i jutro" materiałów syntetycznych. W roku 2013 miesięcznik „Wiedza i Życie” publikował jego teksty dotyczące zjawisk chemicznych, chemii żywności oraz doświadczeń przeznaczonych do wykonania w domu.

Od stycznia 2011 Orliński prowadzi stały dział chemiczny miesięcznika "Chemia inna niż w szkole", a od 2008 prowadzi dział e-chemia, w którym publikuje filmy i opisy doświadczeń chemicznych zamieszczanych na płytach dołączanych do pisma. W dwumiesięczniku „Chemia w Szkole" ukazują się jego teksty z opisami doświadczeń oraz rozwiązań metodycznych dotyczących nauczania chemii.

10 września 2013 roku został uhonorowany nagrodą wojewody świętokrzyskiego „Czyste serce”, m.in. za popularyzowanie wiedzy chemicznej.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera