Prof. Jerzy Błażejowski nagrodzony Złotym Medalem Uniwersytetu Gdańskiego | Nauka w Polsce

Prof. Jerzy Błażejowski nagrodzony Złotym Medalem Uniwersytetu Gdańskiego

Fot. Fotolia

Profesor Jerzy Błażejowski otrzymał Złoty Medal Uniwersytetu Gdańskiego - Doctrinae Sapientiae Honestati - w uznaniu szczególnych zasług oraz za długoletnią i pełną zaangażowania pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną na rzecz szkolnictwa wyższego oraz gdańskiej uczelni.

Uniwersytet Gdański swoje wyróżnienia nadaje zasłużonym pracownikom oraz innym osobom, które przyczyniły się do rozwoju uczelni albo „przysporzyły mu dobrego imienia lub chwały”. To najwyższe, poza doktoratem honoris causa, wyróżnienie przyznawane przez społeczność Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. Jerzy Błażejowski z Wydziału Chemii UG jest wybitnym specjalistą w zakresie chemii fizycznej i teoretycznej, termodynamiki i kinetyki chemicznej, fotochemii i spektroskopii oraz chemii środowiska.

"To wyjątkowy rok dla profesora Jerzego Błażejowskiego" - zauważa w przesłanym komunikacie rzecznik UG dr Beata Czechowska-Derkacz. We wrześniu podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chemicznego uczonego wybrano prezesem Polskiego Towarzystwa Chemicznego na kadencję 2016-2018. Jest pierwszym naukowcem z Gdańska, który będzie sprawował tę funkcję. W czasie tegorocznego Zjazdu profesor Błażejowski otrzymał również Medal Prezydenta Miasta Gdańska w dowód uznania, szacunku oraz w podziękowaniu za wybitne zasługi dla polskiej nauki oraz Medal im. Wojciecha Świętosławskiego w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju analizy termicznej i kalorymetrii przyznany przez Polskie Towarzystwo Kalorymetrii i Analizy Termicznej.

Prof. Błażejowski pełnił wiele prestiżowych funkcji. Przez dwie kadencje był Przewodniczącym Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz członkiem Rady do Spraw Edukacji i Badań Naukowych przy Prezydencie RP, a także zespołu przygotowującego ustawę „Prawo o szkolnictwie wyższym”. Aktualnie jest członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz Konwentu Rzeczników Dyscyplinarnych i Zespołu Odwoławczego przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jest również członkiem wielu towarzystw chemicznych, m.in. Europejskiego Towarzystwa Fotochemicznego, Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, w którym sprawuje funkcję prezesa oraz Polskiego Klubu Ekologicznego. Na Uniwersytecie Gdańskim pełnił między innym funkcję dyrektora Instytutu Chemii UG i dziekana Wydziału Chemii. Za swoją działalność naukową i organizacyjną był wielokrotnie nagradzany, między innymi Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza oraz nagrodą Międzynarodowej Konfederacji Analizy Termicznej i Kalorymetrii „The 2012 TA Instruments-ICTAC Award”.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.01.2020 PAP/Adam Warżawa

    Prof. Michał Markuszewski został rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarł językoznawca prof. Władysław Miodunka

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera