29.02.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L) oraz przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej Kewin Lewicki (P) podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie, 29 bm. Konferencja poprzedziła spotkanie ministra z przedstawicielami samorządów studenckich z całej Polski. PAP/Tomasz Gzell

Minister nauki przedstawi pełnomocnika ds. studentów w przyszłym tygodniu

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek przedstawi pełnomocnika ds. studentów w przyszłym tygodniu. Będzie to osoba ze Szczecina. Zapowiedział to w Sejmie na czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami samorządów studenckich ze 140 uczelni z całej Polski.

  • Fot. Fotolia
    Student

    Mateusz Grochowski nowym przewodniczącym Parlamentu Studentów RP

    Mateusz Grochowski, student Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, od 1 stycznia zostanie nowym przewodniczącym Parlamentu Studentów RP. Grochowski reprezentował dotąd studentów w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  • Fot. materiały prasowe
    Student

    "Student sam w domu" - akcja Parlamentu Studentów RP w związku z zawieszeniem zajęć na uczelniach

    Wartościowe kanały na YouTube, kursy językowe online, lista blogów poświęconych zdobywaniu kompetencji miękkich czy biznesowych - odnośniki do takich materiałów przygotowali dla żaków przedstawiciele Parlamentu Studentów RP w związku z zawieszeniem zajęć na uczelniach.

  • Fot. Fotolia

    Parlament Studentów RP - przeciwny całkowitemu zamykaniu akademików

    Parlament Studentów RP jest przeciwny całkowitemu zamykaniu akademików bez jasnych wytycznych GIS w tej sprawie. Część z jego mieszkańców nie tylko studiuje, ale też pracuje - powiedział PAP przewodniczący Parlamentu Studentów RP Dominik Leżański.

  • Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Tomasz Tokarski. Źródło: PSRP, fot. Łukasz Rusajczyk

    Szef Parlamentu Studentów RP: projekt Ustawy 2.0 dobry dla studentów

    Uczciwy system opłat za studia czy wyraźne uwzględnienie studentów w organach uczelni - to rozwiązania zawarte w projekcie Ustawy 2.0, które chwali przewodniczący Parlamentu Studentów RP Tomasz Tokarski. Według niego projekt ustawy jest korzystny dla młodych osób.

  • Fot. Fotolia

    Parlament Studentów RP jednogłośnie poparł Konstytucję dla Nauki

    Parlament Studentów RP jednogłośnie poparł Konstytucję dla Nauki - napisali studenci w przesłanej PAP we wtorek informacji. PSRP chwali zawarte w projekcie ustawy o uczelniach rozwiązania, m.in. uczciwy system opłat dla studentów czy kary dla uczelni za łamanie praw studenta.

  • Fot. Fotolia

    Studenci proponują swoje rozwiązania do Ustawy 2.0

    Studenci zaproponowali swoje rozwiązania do reform szkolnictwa wyższego. Parlament Studentów RP chce, aby pieniądze na dydaktykę uczelni szły za studentem. Niezależne Zrzeszenie Studentów zaś m.in. zwraca uwagę na potrzebę wspierania przedsiębiorczości wśród studentów.

  • Fot. Fotolia

    Parlament Studentów chce zaproponować zmiany w przepisach

    Propozycja zmian proporcji w Funduszu Pomocy Materialnej, reforma zasad przyznawania kredytów studenckich i przywrócenie dodatkowych 30 punktów ECTS - to niektóre z propozycji, które Parlament Studentów RP chce zawrzeć w Studenckim Projekcie Nowelizacji.

  • Szef parlamentu studentów: idee MNiSW słuszne, ale brak konkretów

    Lepsze praktyki i ściślejsze powiązanie kształcenia z rynkiem pracy to słuszne idee, ale za mało wiadomo o sposobach osiągnięcia tych celów - ocenił priorytety resortu nauki na 2014 r. przewodniczący Parlamentu Studentów RP Piotr Mueller.

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.