Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.10.2021
PL EN
13.04.2018 aktualizacja 13.04.2018

Łódź/ Urodziny Leonarda da Vinci w EC1 - w sobotę

 Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski 23.11.2017 Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski 23.11.2017

Specjalne atrakcje pojawią się w sobotę w EC1 w Łodzi z okazji 566. rocznicy urodzin Leonarda da Vinci. Obchody związane są z międzynarodową wystawą poświęconą słynnemu wynalazcy, którą od listopada ub. roku obejrzało w EC1 ponad 50 tys. osób.

Wystawa "Leonardo da Vinci - energia umysłu", na której można oglądać ponad 70 eksponatów, w tym 40 historycznych modeli odtworzonych ściśle według projektów mistrza, a także kilkadziesiąt interaktywnych instalacji i filmów prezentujących współczesne przykłady bio-inspirowanej robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej, powstała w koprodukcji francusko-włosko-niemieckiej trzech ośrodków: Centrum Nauki i Przemysłu w Paryżu, Narodowego Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda Da Vinci w Mediolanie oraz Deutches Museum w Monachium.

Jak poinformował rzecznik EC1 Łódź - Miasto Kultury Michał Kędzierski, w sobotę przypada 566. rocznica urodzin Leonarda i z tej okazji przygotowano liczne atrakcje dla zwiedzających.

Od godz. 11 do 16 w EC1 będzie można m.in. ułożyć portret artysty z dużych puzzli, spróbować kinetic drawing, czy odwiedzić pracownię mistrza i trochę w niej poeksperymentować. W południe w EC1 będzie można - razem ze współczesnym wcieleniem Leonarda - zdmuchnąć świeczki z wielkiego tortu urodzinowego.

Życzenia dla genialnego wynalazcy będą zapisane i zamknięte w kapsule czasu, która zostanie otwarta dopiero za 34 lata w dniu 600. urodzin Leonarda.

Prezentem "od Leonarda" będzie bezpłatne zaproszenie na wystawę 100 dzieci z łódzkich domów dziecka. W sobotę obowiązywać będzie też promocyjna cena biletów dla dorosłych i dzieci - 19 zł.

Kędzierski przypomniał, że wystawa, którą w ciągu 4 miesięcy obejrzało ponad 50 tys. osób, będzie dostępna w EC1 tylko do 3 czerwca; Łódź jest jej ostatnim światowym przystankiem przed powrotem do macierzystej placówki w Mediolanie. Wcześniej ekspozycję pokazywano w najważniejszych centrach nauki i wiedzy m.in. w Paryżu, Monachium, Sao Paulo i Londynie.

Polskim suplementem do wystawy jest część opracowana przez zespół Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF), prezentująca archeologię mediów, czyli wynalazki i projekty poprzedzające powstanie fotografii, filmu i kina. Jednym z jej głównych bohaterów jest polski inżynier, wynalazca, operator filmowy, reżyser, oraz przedsiębiorca – Kazimierz Prószyński. Był on konstruktorem pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych.

NCKF zrekonstruowało legendarny biopleograf, czyli "przyrząd, służący do kopiowania z natury i odtwarzania wrażeń świetlnych, jakie odbiera oko nasze przy wszelkich widocznych ruchach ciał z zachowaniem wrażenie ciągłości danych ruchów", stworzony przez Prószyńskiego w 1898 roku. 

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021