11.12.2019
PL EN
18.03.2019 aktualizacja 18.03.2019

Rusza ESGI; matematycy będą rozwiązywali problemy zgłoszone przez firmy

Fot. organizator ESGI Fot. organizator ESGI

Tygodniowy matematyczny hackaton ESGI, w którym udział biorą polscy i zagraniczni matematycy współpracujący z przedsiębiorcami, rusza w poniedziałek w Warszawie. Celem wydarzenia jest rozwiązanie konkretnych problemów zgłoszonych przez biznes.

European Study Group with Industry (ESGI) to organizowane od 50 lat kilkudniowe hackatony i sesje warsztatowe, w których uczestniczą wybitni naukowcy z dziedziny matematyki, nauk ścisłych i inżynierii – z Wielkiej Brytanii (Oxford, Cambridge), różnych stron świata oraz kraju będącego gospodarzem spotkań.

Tegoroczna 144. edycja ESGI została zorganizowana w Warszawie przez Instytut Matematyczny PAN przy współpracy z Ambasadą Brytyjską. Zaproszeni na ESGI144 naukowcy pracują nad problemami zgłoszonymi przez polskie przedsiębiorstwa - poinformowali w poniedziałek PAP organizatorzy konferencji.

Podczas ESGI144 zespoły robocze będą pracować nad projektami m.in. z sektora energetyki, przemysłu wydobywczego, e-reklamy czy produkcji oprogramowania. Ich zadaniem jest m.in. opracowanie algorytmów, które pozwolą odpowiednio dobierać parametry eksploatacji pokładów w kopalniach - tak, by w kontrolowany sposób prowokować zbliżające się i nieuniknione zjawiska sejsmiczne (zadanie od sektora wydobywczego). Z sektora energetycznego zlecono im zadanie dotyczące dostarczania energii cieplnej do budynków mieszkalnych i wdrożenia narzędzi opartych na grywalizacji do systemu zarządzania energią i jej stratami w budynkach mieszkalnych. Jeśli chodzi o sektor e-reklamy, uczestnicy mają wykorzystać metody sztucznej inteligencji do lepszego personalizowania reklam adresowanych do poszczególnych segmentów rynku. Jeśli chodzi o zadanie z branży IT - czeka ich opracowanie algorytmów określających zwrot z inwestycji w gratyfikowanie pracowników na poszczególnych etapach realizowania przez nich powierzonych zadań. W sektorze badań zjawisk i trendów chodzi o opracowanie skutecznych metod prognozowania z wykorzystaniem mechanizmów i logiki wirtualnych rynków predykcyjnych.

Rozwiązania tych kwestii zostaną przedstawione w piątek.

"Nasze rodzime przedsiębiorstwa, zgłaszając problemy do rozwiązania, postawiły poprzeczkę bardzo wysoko. Taki zresztą jest zamysł – chodzi o to, by odpowiedzi na pytania zadane przez przedsiębiorców były wyzwaniem dla najlepszych matematyków, a wypracowane rozwiązania stanowiły wartość użytkową. Zespoły robocze w ciągu kilku dni tworzą rozwiązania realne do wdrożenia w prawdziwym biznesie" – poinformował dr Kamil Kulesza, Chairman ESGI144 w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk, cytowany w informacji prasowej.

Jak ocenił, formuła spotkań roboczych, w trakcie których rozwiązywane są rzeczywiste problemy firm, to "bardzo atrakcyjna metoda budowania współpracy świata nauki ze światem biznesu". Dodał, że ESGI to "miejsce, w którym czysta nauka tworzy wartości utylitarne".

Gośćmi honorowymi ESGI144 są m.in. znakomici naukowcy i popularyzatorzy nauki z Oxfordu: profesorowie Artur Ekert, John Okendon i Hilary Ockendon. Artur Ekert to światowej sławy fizyk i matematyk realizujący badania w zakresie mechaniki kwantowej oraz kwantowego przetwarzania informacji, wybitny specjalista w dziedzinie komputerów kwantowych. Jest profesorem fizyki kwantowej na wydziale Matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego, profesorem Narodowego Uniwersytetu Singapuru oraz dyrektorem Centrum Technologii Kwantowych działającego przy tym uniwersytecie. John Ockendon jest profesorem Oxfordu, znanym popularyzatorem nauki w dziedzinie matematyki stosowanej i jednym z najważniejszych prekursorów na polu wykorzystania nauk matematycznych w świecie przemysłu i biznesu. Obaj profesorowie są członkami najstarszego na świecie towarzystwa naukowego – The Royal Society, Towarzystwa Królewskiego w Londynie, założonego w 1660 r.

W czasie debaty o sztucznej inteligencji (AI), kryptografii, komputerach kwantowych i cyberbezpieczeństwie, przeprowadzonej w dniu otwarcia ESGI144, podczas debaty o przyszłych zastosowaniach sztucznej inteligencji, naukowcy i przedsiębiorcy zwracali uwagę m.in. na to, że rozwój komputerów kwantowych wymusi wypracowanie nowych modeli kryptograficznych, ponieważ dotychczasowe sposoby szyfrowania informacji przestaną być skuteczne.

Omawiając kwestie związane z upowszechnianiem i rozwojem sztucznej inteligencji eksperci doszli do wniosku, że matematyka - jako królowa nauk ścisłych - "ma przemożny wpływ na większość aspektów naszego życia, nawet jeśli na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy".

Polska Agencja Prasowa – Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych ESGI.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019