Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
29.09.2012 aktualizacja 29.09.2012

Sójki żonglują sposobami zdobywania pożywienia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Sójki zmieniają metody zdobywania pożywienia w zależności od swojej aktualnej pozycji w grupie – wynika z badania brytyjskich naukowców.

Te leśne ptaki są przedstawicielami znanej ze swojej inteligencji rodziny krukowatych.

Naukowcy z University of Cambridge zaobserwowali, że sójki są zdolne do zuchwałego plądrowania spiżarni podporządkowanych im pobratymców. Zdaniem badaczy strategia ptaków zależy od statusu społecznego ich współtowarzysza.

Europejskie sójki żyją w lasach i żywią się głównie żołędziami. Poprzednie badania w ramach tego samego uniwersytetu pokazały, że ptaki te potrafią planować swoje przyszłe posiłki, gromadząc pożywienie i wracając po nie później.

W nowym badaniu naukowcy określili status społeczny każdego z 14 ptaków wprowadzonych do zewnętrznej ptaszarni. Następnie obserwowali interakcje między parami ptaków, podsuwając im pożywienie, w tym ulubione żołędzie.

"Kiedy ptak miał pozycję dominującą, chował mnóstwo pożywienia, często je przenosił i zuchwale sięgał po zapasy swojego współtowarzysza, często kradnąc je na jego oczach" – powiedziała prof. Nicky Clayton, która nadzorowała badanie prowadzone przez Rachel Shaw.

"Dla porównania, kiedy ta sama sójka była na pozycji podporządkowanej, w tajemnicy ukrywała pożywienie, a kiedy próbowała coś ukraść, wolała poczekać, aż drugi ptak oddali się od swojej spiżarni" – wyjaśniła Clayton.

Prof. Clayton powiedziała serwisowi BBC Nature, że te zmiany zachowania świadczą o tym, że sójki analizują różne sytuacje. "Elastyczna reakcja na kontekst społeczny, zarówno w przypadku gromadzenia, jak i kradzieży pożywienia, sugeruje, że może to wynikać z procesu poznawczego, a nie wrodzonych czy wyuczonych reguł" – powiedziała.

Wyniki opublikowano w magazynie "Animal Behaviour".

Wnioski płynące z badania stawiają kolejne pytania o to, jak ewoluowała inteligencja w rodzinie krukowatych. Wiele gatunków, m.in. kruki i kawki, to zwierzęta stadne. Niegdyś naukowcy uważali, że relacje w grupach mogły przyczynić się do rozwoju ich inteligencji. Z kolei sójki pilnują swojego terytorium i przepędzają intruzów, co zdaniem prof. Clayton świadczy o tym, że nie tylko relacje z otoczeniem wpływają na umiejętności poznawcze krukowatych.

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024