30.11.2020
PL EN
13.10.2012 aktualizacja 13.10.2012

W sobotę piknik archeologiczny w rezerwacie Rydno

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rajd terenowy z prezentacją stanowisk archeologicznych, pokaz obrzędów paleolitycznych, a także warsztaty krzemieniarskie to główne atrakcje sobotniego pikniku archeologicznego w rezerwacie ”Rydno” Skarżysku-Kamiennej.

Jesienna edycja pikniku archeologicznego to już drugie spotkanie z prehistorią w tym roku. Goście pikniku będą mogli wziąć udział w pieszym rajdzie, podczas którego zaprezentowane zostaną stanowiska archeologiczne oraz odkrycia dokonane w tym miejscu przez naukowców.

Miejsce jest regularnie dewastowane przez osoby nielegalnie wydobywające w tym miejscu piasek budowlany. „Mamy nadzieję że poprzez edukację uda nam się ochronić to miejsce przed dewastacją” – powiedziała Anna Radzimirska – Lange, członek stowarzyszenia "PraOsada Rydno”, które organizuje piknik.

W programie znalazła się rekonstrukcja obrzędów paleolitycznych oraz warsztaty rękodzieła z rzemienia, krzemienia i drewna. Najlepsze prace uczestników pikniku zostaną nagrodzone. Na wieczór zaplanowano koncert muzyki naturalnej.

Swój udział w pikniku zapowiedziała grupa studentów archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy podczas poprzedniego pikniku stworzyli przykładowy wykop archeologiczny i tłumaczyli odwiedzającym na czym polega praca archeologa. Również i tym razem odwiedzający będą mieli okazję poznać tajemnice tego zawodu.

Rezerwat Archeologiczny Rydno rozciąga się wzdłuż rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej, przez gminę Skarżysko Kościelne po górę św. Rocha koło Wąchocka. Na jego terenie odkryto paleolityczne osady przemysłowe oraz kopalnię rud żelaza. Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 40 tys. lat. Rydno znane jest archeologom od 100 lat. Pierwsze wykopaliska zorganizowano tam w 1912 roku.

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ ls/

Copyright © Fundacja PAP 2020