Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.07.2021
PL EN
12.11.2012 aktualizacja 12.11.2012

Studenci dziennikarstwa z UJK poznawali profilaktykę raka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W piątek studenci dziennikarstwa z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wzięli udział w nadobowiązkowych warsztatach poświęconych profilaktyce nowotworowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Warsztaty odbyły się pod hasłem „Wspólnymi siłami wygramy z rakiem”.

Warsztaty były przeznaczone dla przedstawicieli mediów województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy sympozjum poznali nie tylko czarną statystykę związaną z chorobami nowotworowymi, ale dowiedzieli się również, że nawet zła dieta i stres mogą być powodem choroby. Natomiast odpowiednia profilaktyka i aktywność ruchowa mogą zapobiec rakowi.

Specjalista ds. promocji zdrowia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Jadwiga Zapała przekonywała w rozmowie z PAP, że wiedza dziennikarska i rzetelnie przekazywana informacja pozwoli na to, by społeczeństwo wiedziało, jak wykrywać i leczyć nowotwory.

"Niektórzy mówią, że lepiej nie wiedzieć (o chorobie - PAP), przez co się nie badają. Chcemy pokazać, że warto się badać. Chcemy, by dziennikarze wiedzieli, jakimi operować argumentami i by przekonywali swoich odbiorców do badań profilaktycznych" - powiedziała Zapała.

Zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa ŚCO Marzena Pyk dodała, że "w mediach są różnego rodzaju doniesienia". "Chcemy, by informacje przekazywane przez dziennikarzy były oparte na wiedzy, żeby były przekazywane z pokorą i taktem. Musimy pamiętać, by nie zrobić nikomu krzywdy informacjami, jakie przekazujemy" - podkreśliła.

Młodzi adepci dziennikarstwa poznali także kodeks walki z rakiem, o którym - według Zapały - bardzo mało mówi się w mediach.

"Jest to dokument, który istnieje od wielu lat. 11 zaleceń kodeksu mówi o całej profilaktyce nowotworów. Poczynając od stylu życia, a kończąc na badaniach profilaktycznych" - powiedziała.

Na odbiorców sympozjum wybrano oprócz przedstawicieli mediów, także studentów dziennikarstwa z kieleckiego uniwersytetu.

"Chcemy, aby osoby, które wchodzą w dziennikarstwo, uzyskały wiedzę potrzebną do pisania o zdrowiu bezpośrednio od nas" - tłumaczyła Zapała.

Studentka dziennikarstwa UJK Klaudia Nogajczyk powiedziała PAP, że cieszy się z obecności na warsztatach organizowanych przez centrum.

"Jestem zadowolona, że takie spotkania są organizowane, ponieważ od najmłodszych lat powinniśmy się uczyć, jak zapobiegać chorobom. Powinno być jak najwięcej takich spotkań" - oceniła.

PAP - Nauka w Polsce

pta/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021