26.11.2020
PL EN
29.05.2015 aktualizacja 29.05.2015

Dr Katarzyna Zacharczuk laureatką Nagrody im. Artura Rojszczaka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dr Katarzyna Zacharczuk z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie została laureatką X konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka. Zwyciężczyni jest mikrobiologiem i aktywną wolontariuszką pomagającej Fundacji Mam Marzenie.

Nagrodę im. Artura Rojszczaka – wyróżnienie i jednocześnie indywidualną nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł - przyznaje corocznie Klub Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Otrzymują ją młodzi, wyróżniający się uczeni, którzy charakteryzują się humanistyczną postawą, szerokimi horyzontami i umiejętnością przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych.

Dr Katarzyna Zacharczuk jest mikrobiologiem. Zajmuje się między innymi problemem lekooporności bakterii, wykrywaniem wysoce niebezpiecznych patogenów. Wdraża techniki biologii molekularnej wykorzystywane do identyfikowania i genotypowania bakterii ważnych w patologii człowieka, w tym dla potrzeb dochodzenia epidemiologicznego oraz oceny ich rozprzestrzenienia w środowisku.

"Pełni też funkcję sekretarza redakcji kwartalnika Mikrobiologia Doświadczalna i Kliniczna, jest aktywną wolontariuszką Fundacji Mam Marzenie. Inspiruje nowe działania, które mają jeden cel — zdążyć spełnić marzenie — często wielkie i często ostatnie — dzieci nieuleczalnie chorych" - informują organizatorzy wydarzenia.

Nagrodę ustanowiono dla upamiętnienia Artura Rojszczaka, tragicznie zmarłego znakomitego filozofa, jednego z założycieli i głównych animatorów klubu.

Kandydatów do nagrody zgłaszają formalnie członkowie Klubu, na podstawie informacji własnych oraz informacji przekazanych im przez środowisko naukowe. Regulamin nagrody jest dostępny na stronie internetowej Klubu.

W tym roku do Nagrody im. Artura Rojszczaka wpłynęło jedenaście kandydatur, które w pierwszym etapie oceniło 48 członków Klubu Stypendystów FNP. Nominację do finałowego etapu konkursu - oprócz dr Katarzyny Zacharczuk - otrzymali: dr Wojciech Peszyński z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr Dominik Szulc z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020