Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
10.06.2016 aktualizacja 10.06.2016

"Dzień odkrywców" – 7. Interaktywny Piknik Wiedzy w Rzeszowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pokazy naukowe z astronomii, robotyki, interaktywne eksperymenty z fizyki, chemii, matematyki, a także prezentacje historyczne znajdą się na Interaktywnym Pikniku Wiedzy „Dzień odkrywców”, którego siódma edycja odbędzie się w sobotę w Rzeszowie.

Swoje stoiska i ekspozycje zaprezentuje około 200 uczestników z 50 różnych instytucji zajmujących się popularyzacją nauki, a także uczelni wyższych, firm oraz indywidualnych pasjonatów nauki. Miasteczko piknikowe, zlokalizowane tradycyjnie w centrum Rzeszowa, zostanie podzielone na trzy strefy: Nauki, Techniki i Cywilizacji.

Jedną z atrakcji Pikniku, szczególnie dla odważnych, będzie możliwość wypróbowania swoich umiejętności w symulatorze dachowania i zderzeń, oraz ćwiczenia na kole żyroskopowym, które na co dzień służy do indywidualnych treningów pilotów.

„Odważni, który zdecydują się na to ćwiczenie, sprawdzą, czy bycie astronautą to naprawdę nic trudnego” – stwierdziła współorganizatorka imprezy Marlena Proszak. Zapewniła jednocześnie, że będzie to na pewno niezapomniane przeżycie.

Inną atrakcją będzie możliwość – po raz pierwszy na Pikniku w Rzeszowie - szlifowania skał świętokrzyskich. Uczestnicy pod opieką prowadzących będą szlifować skały na szklanych płytkach, przy użyciu specjalnego proszku szlifierskiego. Gotowe okazy będzie można obejrzeć pod mikroskopami, znajdującymi się bezpośrednio na stanowisku.

Zaprezentowane zostaną również modele kopalnych zwierząt (trylobitów, głowonogów, tetrapodów, dewońskich ryb) oraz ich skamieniałości. Będzie można zobaczyć te skamieniałości pod mikroskopem, a prezentujący podzielą się jeszcze ciekawostkami na temat trybu życia tych organizmów.

Dla miłośników pojazdów atrakcją będzie bolid zaprojektowany i zbudowany przez studentów Politechniki Rzeszowskiej, z którym wystartowali w zawodach Formuła Student w Wielkiej Brytanii. Chętni będą mogli usiąść za kierownicą tego pojazdu, który do 100 km na godzinę rozpędza się w niecałe pięć sekund. Będzie też pokaz robotów, maszyn i ich możliwości, a szczególną gratką dla pasjonatów, zarówno tych najmłodszych jak i dorosłych, będzie możliwość samodzielnego skonstruowania małego robota.

„Od początku istnienia, najważniejszą atrakcją Pikniku jest to, że uczestnicy mogą nie tylko oglądać dokonania innych, czy obserwować wykonywane przez nich eksperymenty, ale sami uczestniczyć w tych wydarzeniach” – zaznaczyła Proszak.

Dodała, że chodzi o to, aby zainteresować szeroko pojętą nauką także, a może szczególnie tych, którzy nie lubią się uczyć w szkole, w tradycyjny sposób, którym nauka wydaje się nudna. „Chcemy im pokazać, że nauka może być zabawą i że to wielka frajda samemu zrobić jakiś eksperyment albo zbudować robota” – mówiła Proszak.

Podczas Pikniku nie zabraknie też popisów kulinarnych i chemicznych, czyli specjałów kuchni molekularnej. Będzie można skosztować spaghetti z czekolady, czy kawioru z soku.

Gościem specjalnym 7. edycji Pikniku w Rzeszowie będzie autor i gospodarz telewizyjnego cyklu „Laboratorium” Wiktor Niedzicki, który przygotuje specjalne eksperymenty-niespodzianki.

Pasjonaci historii będą mogli zobaczyć, jak wyglądała drukarnia Gutenberga i pierwsze drukowane książki, sprawdzić czym różniły się między sobą i z czego były wykonane pieczęcie historyczne od epoki brązu do XX wieku, w tym np. pieczęcie krzyżackie czy książąt polskich; na pikniku zostanie pokazanych ponad sto replik historycznych pieczęci.

Stałym elementem Pikniku są pokazy wyposażenia nowoczesnego laboratorium kryminalistycznego, specjalistycznych, w pełni wyposażonych walizek śledczych oraz różnych technik zabezpieczania śladów kryminalistycznych. Uczestnicy będą mogli doświadczyć pobierania odcisków palców i sprawdzić w jaki sposób specjaliści zbierają ślady na miejscu przestępstwa.

Będzie również pokaz nowoczesnych technologii w geodezji, takich jak np. skaner laserowy, a chętni będą mogli samodzielnie wykonać skaning najbliższego otoczenia lub siebie samego i zobaczyć efekt na dużym ekranie.

W programie imprezy znajdzie się też, znany już uczestnikom poprzednich edycji, konkurs wiedzy pod patronatem Discovery Science, w którym mogą wziąć udział dwuosobowe drużyny, składające się z dziecka do 15 lat i osoby dorosłej.

Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie EXPLORES i firma POLIMEDIA

PAP - Nauka w Polsce

api/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024