01.10.2020
PL EN
22.11.2016 aktualizacja 22.11.2016

Młodzi odkrywcy poszukiwani w konkursie E(x)plory

Młodzi pasjonaci nauki mogą zgłaszać swoje pomysły na projekty badawcze w szóstej edycji konkursu E(x)plory. Na najlepszych czeka stypendium warte 10 tys. zł i możliwość reprezentowania Polski w międzynarodowych konkursach naukowych. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 stycznia 2017 r.

E(x)plory to największy w Polsce konkurs naukowy, który pozwala młodym naukowcom tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami.

Swoje projekty mogą zgłaszać pasjonaci nauki w wieku od 13 do 20 lat, pojedynczo lub w zespołach maksymalnie czteroosobowych, wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.explory.pl/rekrutacja. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 29 stycznia 2017 roku.

Około 150 wybranych projektów weźmie udział w regionalnym etapie konkursu podczas Festiwali Naukowych E(x)plory w pięciu miastach. Młodzi badacze zaprezentują swoje pomysły przed naukowcami oraz przedstawicielami innowacyjnych firm. 30 najlepszych projektów wybranych przez jury zobaczymy w krajowym finale konkursu podczas Gdynia E(x)plory Week, w dniach 18-21 października 2017 r.

Główne nagrody E(x)plory to stypendia naukowe na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł (I nagroda), 7 tys. zł (II nagroda) i 5 tys. zł (III nagroda). Nagrody specjalne to możliwość reprezentacji Polski na prestiżowych międzynarodowych konkursach naukowych dla młodzieży: Intel ISEF w USA, INESPO w Holandii oraz Infomatrix w Rumunii. Liczne nagrody specjalne przyznają także co roku partnerzy E(x)pory, są to dodatkowe stypendia, staże oraz udział w programach mentorskich. Uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory mogą również wziąć udział w stażach badawczo-rozwojowych, które odbywają się w działach badawczo-rozwojowych firm technologicznych oraz instytucjach naukowych.

Doceniając pracę nauczycieli i mentorów przygotowujących uczniów do E(x)plory organizator Konkursu przyzna także nagrody rzeczowe dla szkoły oraz opiekuna naukowego największej liczby projektów zakwalifikowanych do regionalnego etapu.

"E(x)plory stało się dla mnie inspiracją, by prowadzić badania naukowe" – opowiada laureatka konkursu z 2015 roku Dominika Bakalarz. "Gdy pierwszy raz usłyszałam o konkursie byłam jeszcze w gimnazjum i wyobraziłam sobie jakichś genialnych nastolatków, z którymi właściwie nie mogę mieć nic wspólnego. Potem poznałam laureatów i okazało się, że to nie tylko normalni, ale bardzo fajni ludzie. Przekonałam się, że mogę prowadzić badania i nie muszę wcale być nie wiadomo kim, a pracować mogę w domu. Potem przyszedł czas na dalsze kontakty, staże, rozwijanie pomysłu" - mówi Bakalarz.

Od 2012 roku w Konkursie Naukowym E(x)plory wzięło już udział 800 młodych naukowców z 682 projektami. 57 laureatów reprezentowało Polskę na międzynarodowych konkursach naukowych. Ponad 70 projektów uzyskało do tej pory wsparcie w dalszej realizacji poprzez programy stażowe i mentorskie.

"Widać wyraźnie, że z roku na rok rośnie poziom merytoryczny zgłaszanych projektów. Początkowo poziom był mocno zróżnicowany, ale teraz można śmiało stwierdzić, że stają się coraz bardziej naukowe, a więc przygotowane zgodnie z metodą naukową" - mówi przewodnicząca jury konkursu, prof. Barbara Liberda.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu, nagród i procedury zgłoszeniowej znaleźć można na stronie www.explory.pl w zakładce „Konkurs”.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020