14.07.2020
PL EN
10.10.2017 aktualizacja 10.10.2017

Neuronaukowcy spotkają się w Warszawie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Neuronaukowcy z Europy i USA spotkają się w listopadzie w Warszawie na 7. edycji konferencji "Aspects of Neuroscience". Organizatorzy zapowiadają wykłady światowej klasy autorytetów, warsztaty dla uczestników oraz dwudniowy hakaton poprzedzający konferencję.

Konferencje z cyklu "Aspects of Neuroscience" organizowane są od 2011 r. przez Studenckie Koło Naukowe Neurobiologii działające przy Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stanowią one część projektu, którego celem jest popularyzacja neuronauki - dziedziny łączącej w sobie elementy wiedzy medycznej, fizycznej, biologicznej oraz psychologicznej - jak również integracja środowisk naukowych, które zajmują się tą tematyką. Z uwagi na międzynarodowe zainteresowanie, od 2013 r. oficjalnym językiem konferencji jest angielski.

Jak zapowiadają organizatorzy konferencji, podczas tegorocznego spotkania uczestnicy będą omawiać neuronauki z różnych punktów widzenia: neurobiologicznego, kognitywnego, obliczeniowego i klinicznego. Wśród gości konferencji znaleźli się m.in.: Matthew Apps (University of Oxford), Bernhard Englitz (Donders Institute for Neuroscience, Holandia) i Guillaume Dumas (Instytut Pasteura, Francja).

Konferencję otworzy prof. Zoltan Molnar z University of Oxford, badacz zajmujący się przede wszystkim problematyką rozwoju kory mózgowej. Wygłosi on wykład pt. "Cortical layer with no known function" na temat najnowszych odkryć dotyczących funkcji pełnionej przez najniższą warstwę komórek kory mózgowej w procesie przetwarzania informacji przez mózg.

Wykład zamykający konferencję wygłosi z kolei prof. Gyorgy Buzsaki z New York University (USA), naukowiec specjalizujący się w mechanizach pamięci i snu oraz związanych z nimi zaburzeniach. Jest on pionierem badań, które pokazały, w jaki sposób skoordynowana, rytmiczna aktywność neuronalna odgrywa fizjologiczną rolę w działaniu kory mózgowej. Wykład badacza, zatytułowany "Emergence and mechanisms of cognition", będzie dotyczył m.in. tego, w jaki sposób mózg ludzki przystosował się do przewidywania coraz bardziej skomplikowanych scenariuszy przyszłych wydarzeń.

Oprócz wykładów w trakcie konferencji odbędą się warsztaty, których uczestnicy będą mogli nauczyć się korzystać z ogólnodostępnych narzędzi przeznaczonych do przygotowywania neuronaukowych eksperymentów i analizy pochodzących z nich danych. Ponadto, w ramach drugiego bloku warsztatów, będzie możliwość zapoznania się z niektórymi nowymi technologiami stosowanymi w badaniach neuronaukowych, np. Eco-HAB i IntelliCage - narzędziami służącymi do zautomatyzowanego testowania interakcji społecznych myszy i szczurów.

Na tydzień przed konferencją, w dniach 18-19 listopada zorganizowany zostanie z kolei hakaton "AoN Brainhack Warsaw". Podczas dwudniowego wydarzenia uczestniczący w nim studenci i doktoranci będą mieli okazję pracować w grupach nad rozwiązaniem różnorodnych problemów związanych z neuronaukami.

Konferencja odbędzie się na Wydziale Biologii UW. Termin zgłoszeń aktywnych uczestników upływa 15 października 2017 r.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji konferencji dostępnych jest na jej stronie internetowej: http://www.neuroaspects.org/

PAP - Nauka w Polsce

autor: Katarzyna Florencka

edytor: Anna Slązak

kflo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020