Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.10.2021
PL EN
29.05.2021 aktualizacja 29.05.2021

Prof. Józef Dobosz o prof. Henryku Samsonowiczu: Mistrz wielu pokoleń polskich historyków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Samsonowicz to mistrz wielu pokoleń polskich historyków, których zaraził nie tylko komparatystycznym spojrzeniem na historię, ale też jego rozległością i swobodą - powiedział PAP prof. dr hab. Józef Dobosz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

"Profesor Henryk Samsonowicz od dziesiątków lat blisko współpracował z historykami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w 2014 roku z inicjatywy ówczesnego Instytutu Historii UAM został zaliczony w poczet doktorów honoris causa UAM" - przypomniał prof. Dobosz.

"To wielki, wspaniały, człowiek, który był zawsze niesamowicie życzliwy, otwarty - zawsze można było się do niego zwrócić z prośbą o pomoc, a rady, których udzielał były zawsze trafione" - ocenił.

"Odszedł największy z współczesnych historyków. To niepowetowana strata dla historiografii polskiej. Środowisko poznańskich historyków przyjęło to z ogromnym smutkiem" - mówił.

Prof. Dobosz podkreślił zasługi Samsonowicza dla polskiej mediewistyki. Przypomniał, że jest on autorem około tysiąca publikacji naukowych i popularnonaukowych. "Dorobek naukowy Profesora Henryka Samsonowicza właściwie od początku kształtował się wokół szeroko pojętej historii społecznej i gospodarczej wieków średnich. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj przede wszystkim znakomite studia i rozprawy odnoszące się do dziejów miast i mieszczaństwa, zwłaszcza w Polsce, Europie Środkowej i strefie nadbałtyckiej. Na tym polu badawczym szybko przeszedł od problematyki wewnątrzpolskiej do powszechnodziejowej, rozpatrując przez wiele lat zagadnienia związane z dziejami Hanzy" - wyjaśnił.

"Szczególne miejsce w pisarstwie historycznym Profesora Henryka Samsonowicza zajmowała zawsze synteza i to zarówno regionalna, jak i ogólnopolska. Miał niesłychany dar do budowania wypowiedzi syntetycznych, co doskonale widać w jego +Historii Polski do roku 1795+ - jednej z najbardziej poczytnych syntez dziejów Polski. Obok ogromnego daru do syntezy, celnych wniosków i komentarzy, jego opis dziejów Polski charakteryzuje się również bardzo głęboką refleksją nad państwem i społeczeństwem" - powiedział.

"Ważnym polem dociekań badawczych Profesora Henryka Samsonowicza były też szeroko pojęte badania nad dziejami kultury, w których odnajdujemy, zgodnie z Jego zainteresowaniami historią społeczno-gospodarczą, liczne wątki studiów nad historią kultury materialnej" - dodał. "Profesor Henryk Samsonowicz to nie tylko wybitny historyk i znakomity dydaktyk uniwersytecki, Mistrz wielu pokoleń polskich historyków, których zaraził nie tylko komparatystycznym spojrzeniem na historię, ale też jego rozległością i swobodą. Jednak nade wszystko to wielki Humanista – ambasador kultury i nauki polskiej" - podkreślił prof. Józef Dobosz.

Profesor Henryk Samsonowicz zmarł w piątek wieku 91 lat. Był historykiem, znawcą średniowiecza, ministrem edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, członkiem PAN i PAU, Kawalerem Orderu Orła Białego. O jego śmierci poinformował Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego.(PAP)

Autor: Olga Łozińska

oloz/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021