15.08.2020
PL EN
05.08.2017 aktualizacja 05.08.2017

Algorytm idealnego selfie

Ilustr. Fotolia Ilustr. Fotolia

Naukowcy opracowali aplikację na smatrfony, która pomaga użytkownikom opanować sztukę robienia idealnych „selfie”. Za jej działanie odpowiada algorytm, który podpowiada użytkownikowi, gdzie umieścić aparat, aby uzyskać jak najlepsze zdjęcie.

Z zasadami działania aplikacji, której autorami są informatycy z University of Waterloo (Kanada), można zapoznać się na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=n-hQk8j4rxY&feature=youtu.be

"Zdjęcia typu >selfie< stają się coraz bardziej powszechnym sposobem wyrażania siebie i swoich doświadczeń. Jednak nie wszystkie tworzone są optymalnie - mówi prof. Dan Vogel, kierownik grupy badawczej pracującej nad innowacyjnym rozwiązaniem. - W przeciwieństwie do innych aplikacji, które poprawiają zdjęcie już po jego wykonaniu, nasz system pokazuje użytkownikowi, co zrobić, aby jego zdjęcie od razu wyglądało bardzo dobrze. To narzędzie do nauki".

W opracowaniu algorytmu Vogel i jego współpracownicy posłużyli się setkami cyfrowych skanów zdjęć ludzi o przeciętnej aparycji. Na podstawie takich "selfie" wyznaczyli kilka typów kompozycji ujęcia, uwzględniających kierunek padania światła, pozycję twarzy, bliskość aparatu itp.

Aby określić, jakie ujęcia podobają się odbiorcom najbardziej, korzystali z usługi crowdsourcingu. Udostępniali różne propozycje wirtualnych zdjęć w internecie i zliczali ilość głosów oddanych na każde z nich. Następnie, dzięki technikom modelowania matematycznego, opracowali algorytm, który jest w stanie poprowadzić ludzi przez proces robienia zdjęcia tak, aby uzyskać "selfie" idealne.

W kolejnym etapie eksperymentu porównano oceny "selfie" wykonanych przez prawdziwych użytkowników z użyciem innowacyjnej aplikacji oraz standardowego aparatu w smartfonie. Okazało się, że w porównaniu do zwykłego aparatu aplikacja zwiększała atrakcyjność zdjęcia w oczach odbiorów o 26 proc.

"To dopiero początek możliwości, jakie daje taka aplikacja - mówi Vogel. - W następnej kolejności poszerzymy nasz algorytm o takie aspekty, jak fryzura użytkownika, rodzaj uśmiechu, a nawet ubranie, które ma na sobie".

kap/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020