„Granice Nauki” ruszają po raz trzeci | Nauka w Polsce

„Granice Nauki” ruszają po raz trzeci

Czy sztuka ma granice? To temat pierwszego spotkania kolejnego cyklu wykładów otwartych „Granice nauki”. Inauguracyjny wykład odbędzie się w środę 6 marca, a wygłosi go wygłosi prof. Jerzy Stelmach.

Trzecią edycję wykładów „Granice nauki” organizują Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie i serwis GraniceNauki.pl. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

 

W trzeciej edycji wykładów „Granice nauki” wykładowcy wspólnie z publicznością zastanowią się nad niektórymi z wielkich pytań, „które ludzie zadają sobie, od kiedy zdobyli język i samoświadomość”.

„Czasami będziemy wychodzić od pytań szczegółowych, możliwych do postawienia dzięki najnowszym naukom. Czasami będziemy wracać do pytań, które nurtowały już Greków, a współczesne nauki dostarczają na nie coraz bardziej zadziwiających odpowiedzi. Nie zabraknie pytań o relacje nauki z innymi aspektami ludzkiej kultury i innymi wymiarami życia człowieka. A w tle wszystkich rozważań zawsze pobrzmiewać będą wielkie pytania. Dlatego każdy, niezależnie od wieku, wykształcenia i zainteresowań, powinien znaleźć coś dla siebie” – czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Uczestnicy pierwszego spotkania poszukają odpowiedzi na pytanie „Czy sztuka ma granice?”. W kolejne środy zastanowią się: „Czy metoda naukowa obowiązuje zawsze?”, „Czy cyberprzestrzeń zmienia człowieka?”, „Czy nauka może wyjaśnić umysł?”. Wszystkim spotkaniom towarzyszy hasło „stawiamy pytania”.

Podczas poprzedniej edycji prelegenci „zmuszali do myślenia”. Pod takim właśnie hasłem odbywały się spotkania – na temat natury umysłu i możliwości jego modelowania, specyfiki ludzkiego języka i językowych zdolności zwierząt, przyczyn starzenia się i śmiertelności, zjawiska samooszukiwania się, inteligencji i sposobów jej mierzenia, jaskiniowego trybu życia, biologicznych korzeni matematyki czy ideologii kreacjonizmu.

Spotkania będą odbywały się w każdą środę o godz. 18:30 w klubie Piec’Art przy ul. Szewskiej 12 w Krakowie.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Badanie brytyjskie: w wyborach ważny jest uśmiech

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja lepiej niż specjaliści diagnozuje spektrum autyzmu

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera