Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Polscy archeolodzy nagrodzeni w Egipcie

23.02.2016 Archeologia, Historia i kultura

Iwona Zych odbiera nagrodę z rąk dr. Mamdouha El-Damaty, ministra starożytności Egiptu. Fot. Sylwia Buławka

Dwa polskie projekty naukowe zostały nagrodzone w konkursie czasopisma Luxor Times Magazine. Kierownicy misji otrzymali laury 20 lutego z rąk dr. Mamdouha El-Damaty – ministra starożytności Egiptu – poinformowała Agnieszka Szymczak z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

Uroczystość odbyła się w Muzeum Mumifikacji w Luksorze. Było to rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu „Luxor Times Egyptological Awards” (Nagrody Egiptologicznej Luxor Times). Redaktorzy wyróżnili projekty, na które najchętniej głosowali czytelnicy pisma i jego internetowego wydania. Luxor Times Magazine to czasopismo, które przybliża tematykę historyczną, kulturalną i turystyczną związaną z całym Egiptem.

 

W kategorii najważniejszych odkryć 2015 r. nagrodę otrzymała misja CAŚ UW oraz University of Delaware w USA, kierowana przez Iwonę Zych oraz prof. Stevena Sidebothama, która działa w Berenike. Przedmiotem badań jest ptolemejsko-rzymski port nad Morzem Czerwonym. W zeszłym roku archeolodzy znaleźli tam fragmenty steli (kamiennych płyt) faraońskich, dzięki którym można szukać początków stanowiska o wiele wcześniej niż do tej pory przypuszczano, bo w okresie wielkich wypraw faraonów Średniego Państwa na południe Afryki. Drugim tegorocznym odkryciem w Berenike były podziemne instalacje. Ich funkcją było prawdopodobnie gromadzenie wody dla garnizonu żołnierzy historycznego założyciela portu, króla Ptolemeusza II z 1 poł. III w. p.n.e. Więcej o odkryciach pisaliśmy parokrotnie w naszym serwisie.

 

W kategorii projektów konserwatorskich nagrodę przyznano również projektowi CAŚ UW - Polsko-Egipskiej Archeologiczno-Konserwatorskiej Misji w świątyni Hatszepsut, która działa od lat 60. XX wieku. Badaniami kieruje obecnie dr Zbigniew E. Szafrański. Świątynia jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w obrębie Luksoru. Wraz z całą nekropolą tebańską znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Polacy odbudowali tu i odrestaurowali bogato zdobione malowanymi reliefami pomieszczenia Górnego Tarasu świątyni. Naukowcy wciąż pracują nad udostępnieniem kolejnych części kompleksu dla zwiedzających. W lutym 2015 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Kompleksu Kultu Solarnego.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Zbigniew E. Szafrański odbiera nagrodę z rąk dr. Mamdouha El-Damaty, ministra starożytności Egiptu. Fot. Sylwia Buławka

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->