Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Polscy archeolodzy nagrodzeni w Egipcie

23.02.2016 Archeologia, Historia i kultura

Iwona Zych odbiera nagrodę z rąk dr. Mamdouha El-Damaty, ministra starożytności Egiptu. Fot. Sylwia Buławka

Dwa polskie projekty naukowe zostały nagrodzone w konkursie czasopisma Luxor Times Magazine. Kierownicy misji otrzymali laury 20 lutego z rąk dr. Mamdouha El-Damaty – ministra starożytności Egiptu – poinformowała Agnieszka Szymczak z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

Uroczystość odbyła się w Muzeum Mumifikacji w Luksorze. Było to rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu „Luxor Times Egyptological Awards” (Nagrody Egiptologicznej Luxor Times). Redaktorzy wyróżnili projekty, na które najchętniej głosowali czytelnicy pisma i jego internetowego wydania. Luxor Times Magazine to czasopismo, które przybliża tematykę historyczną, kulturalną i turystyczną związaną z całym Egiptem.

 

W kategorii najważniejszych odkryć 2015 r. nagrodę otrzymała misja CAŚ UW oraz University of Delaware w USA, kierowana przez Iwonę Zych oraz prof. Stevena Sidebothama, która działa w Berenike. Przedmiotem badań jest ptolemejsko-rzymski port nad Morzem Czerwonym. W zeszłym roku archeolodzy znaleźli tam fragmenty steli (kamiennych płyt) faraońskich, dzięki którym można szukać początków stanowiska o wiele wcześniej niż do tej pory przypuszczano, bo w okresie wielkich wypraw faraonów Średniego Państwa na południe Afryki. Drugim tegorocznym odkryciem w Berenike były podziemne instalacje. Ich funkcją było prawdopodobnie gromadzenie wody dla garnizonu żołnierzy historycznego założyciela portu, króla Ptolemeusza II z 1 poł. III w. p.n.e. Więcej o odkryciach pisaliśmy parokrotnie w naszym serwisie.

 

W kategorii projektów konserwatorskich nagrodę przyznano również projektowi CAŚ UW - Polsko-Egipskiej Archeologiczno-Konserwatorskiej Misji w świątyni Hatszepsut, która działa od lat 60. XX wieku. Badaniami kieruje obecnie dr Zbigniew E. Szafrański. Świątynia jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w obrębie Luksoru. Wraz z całą nekropolą tebańską znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Polacy odbudowali tu i odrestaurowali bogato zdobione malowanymi reliefami pomieszczenia Górnego Tarasu świątyni. Naukowcy wciąż pracują nad udostępnieniem kolejnych części kompleksu dla zwiedzających. W lutym 2015 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Kompleksu Kultu Solarnego.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Zbigniew E. Szafrański odbiera nagrodę z rąk dr. Mamdouha El-Damaty, ministra starożytności Egiptu. Fot. Sylwia Buławka

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi